Odhajajoči župan Komende Tomaž Drolec si je leta 2008 izposodil 85.000 evrov pri podjetju Branka Plešinca, ki je medtem služil s svetovanjem za Poslovno cono (PC) Komenda, dobil pa je tudi več velikih občinskih projektov.

To je Drolec razkril v zagovoru pred komisijo za preprečevanje korupcije (KPK), medtem ko je ta opravljala nadzor nad njegovim premoženjskim stanjem. Moral jim je pojasnjevati, kje je dobil 300.000 evrov za nakup stanovanja v Ljubljani, saj je najel le 120.000 evrov bančnega posojila. Izkazalo se je, da je del kupnine dobil pri Plešinčevem podjetju Bear, za preostalih 95.000 evrov pa jim Drolec ni znal dovolj prepričljivo povedati, kje jih je dobil.

Gre le za izsek iz obremenjujočega poročila KPK. Iz njega je razvidno veliko neujemanje med prilivi na Drolčeve transakcijske račune in odlivi za redne življenjske stroške, dvige gotovine, dana posojila, odplačilo dolga in nakup drugega premoženja. Dolgoletni župan Komende je v obdobju od januarja 2005 do septembra 2013 razpolagal z najmanj 147.500 evri gotovine po mnenju komisije nepojasnjenega izvora. Med pojasnjevanjem njihovega izvora se je skliceval tudi na darila družinskih članov in izkupiček od prodaje nepremičnine, za katerega se je po preverjanju izkazalo, da ga je prejel kasneje.

Zgodovina »poslovnega sodelovanja« med Drolcem in Plešincem je dolga. Oba sta bila tesno vpletena v zgodbo o postavitvi ene največjih poslovnih con v državi, ki so jo spremljali očitki o večmilijonskih izplačilih zasebnim lastnikom in odtekanju denarja na račune raznih svetovalcev. Plešinac je večinski lastnik podjetja Candor, ki je bilo manjšinski zasebni partner občine Komenda pri projektu, sam pa je s svetovanjem za PC Komenda zaslužil kar 350.000 evrov. Občinskemu podjetju je uradno svetoval tudi Drolec, ki je s tem nezakonito prišel do več kot 36.000 evrov premoženjske koristi. Ob tem ne gre pozabiti, da je bil župan pobudnik več deset milijonov evrov vrednega projekta. Znane so tudi zgodbe o odkupu zemljišč od županove hčere in o tem, da je imela delež v PC Komenda njena tašča.

Kljub optimističnim načrtom se je Candor umaknil iz projekta, končni račun za velikopotezni projekt pa bo morala poravnati občina Komenda. Klavrno so končala tudi druga Plešinčeva podjetja (KB, Hades in Hades Trgovina), ki jim je župan Drolec oziroma občina zaupala gradnjo poslovno-stanovanjskega objekta Center Komende in še nekatere druge projekte, danes so vsa v stečaju ali tik pred tem. Tudi drugače je Bear vsega dve leti po odobritvi posojila prenehal poslovati, julija lani pa na zahtevo Dursa končal v stečaju. V njem stečajni upravitelj ni našel nobenega premoženja, le slabih 600.000 evrov neizterljivih terjatev do Plešinca in njegovih podjetij.

Pod kakšnimi pogoji je Drolec pri Plešinčevem podjetju najel 85.000 evrov posojila in ali ga je do danes vrnil, ni znano. Komisiji je sporočil le, da se je posojilna pogodba »nekje založila«, na dodatna vprašanja Dnevnika pa župan Komende včeraj ni odgovoril. Odgovor na vprašanje, ali je Drolec vrnil posojilo (za to po podatkih KPK ni imel sredstev), bi bila lahko izvršba, ki jo je že leta 2012 na njegovo družinsko hišo v Komendi vknjižilo podjetje VPS Svetovanje. Od župana je poskušalo izterjati natanko 85.000 evrov, kolikor si je ta izposodil pri Plešincu. Do izvršbe je sicer prišlo v času, ko Bear ni več deloval. Tako ni izključeno, da je Plešinac terjatev do Drolca prodal ali pa so mu jo zasegli upniki. Lastnik VPS Svetovanja je Miloš Milović, ki je bil v devetdesetih letih vodja varnosti preminulega Janeza Drnovška. Milović je bil vpleten tudi v afero Adria Ankaran in domnevno sporno odtujitev zemljišča v kampu.