Medtem ko se Ivan Zidar zaradi krhkega zdravja uspešno izogiba zatožni klopi, najmanj do konca leta pa je varen pred zaporno kaznijo v zadevi Čista lopata, se je na lov za njegovim premoženjem kot zadnji podal še SCT.

Podjetje, ki je leta 2011 neslavno končalo v stečaju, je od sodišča zahtevalo in tudi doseglo vpis več kot tri milijone evrov težke plombe na Zidarjevih nepremičninah v Zgornjem Kašlju. Stečajni upravitelj SCT Leon Benigar Tošič je zahtevek zavaroval z vpisom zaznambe prepovedi odtujitve in obremenitve na le dveh od treh Zidarjevih hiš, katerih skupna vrednost po Gursu komajda presega 500.000 evrov. Tretja je ostala nedotaknjena, vendar zato, ker je Zidar že leta 2012 svoj del lastništva prenesel na soprogo Vincencijo Zidar, nanjo pa vpisal brezplačno dosmrtno pravico užitka.

Pri uveljavljanju zahtevka bi mu lahko težavo delala kar dva pet milijonov evrov visoka zemljiška dolgova, ki sta od avgusta 2011 vknjižena na Zidarjevih nepremičninah. Kot smo razkrivali v Dnevniku, so jih menedžerji sistematično uporabljali kot poceni zaščito nepremičnin pred upniki, zaradi domnevnih zlorab pa je država ta institut celo ukinila, hkrati pa napovedala lažje izpodbijanje že vpisanih zemljiških dolgov. Četudi bi ju Zidarjevi upniki razveljavili, so pred SCT že vpisani odvetnik Damjan Mihevc (107.000 evrov), podjetji Pristop (131.300 evrov) in Kliping (40.560 evrov), 615.000 evrov visoko hipoteko pa ima tudi Durs.

Do vknjižbe plombe na Zidarjevem premoženju je prišlo na podlagi premoženjskopravnega zahtevka, ki ga je stečajni upravitelj zahteval v enem od kazenskih postopkov proti Zidarju. Tako bo poskušal od nekdanjega direktorja in večinskega lastnika SCT iztožiti čim večji del škode, ki naj bi mu jo ta v obdobju od 2004 do 2008 prizadejal s fiktivnimi posli z različnimi slamnatimi podjetji. Pri tem naj bi se k Zidarju vrnilo najmanj 900.000 evrov, kolikor so znašali pologi gotovine na njegove transakcijske račune in račune njegove soproge Vincencije Zidar.

V tej zadevi je specializirano tožilstvo lani poleti vložilo obtožnico, v kateri Zidarju v sostorilstvu z 20 obdolženci očita kaznivo dejanje zlorabe položaja. Tako naj bi Zidar skupaj z dvema članoma uprave SCT Aleksandrom Mezetom in Ivanom Šimuničem organiziral navidezno poslovanje z 12 podjetji, pri čemer naj ta storitev sploh ne bi opravila, SCT pa naj bi jim kljub temu poravnal račune. Vse to naj bi počeli zato, da bi prikrili neupravičen odliv denarja, so prepričani na tožilstvu. Konec februarja se je na okrožnem sodišču v Ljubljani začelo sojenje, vendar Zidarja na predobravnavni narok, kot že pojasnjeno, ni bilo.

Benigar Tošič je trimilijonski premoženjskopravni zahtevek vložil tudi proti preostalim obdolženim, večinoma gre za direktorje slamnatih podjetij, ki so članom uprave SCT naklepno pomagali pri kaznivem dejanju zlorabe položaja. »V nadaljevanju stečajnega postopka bo terjatev prenesena na upnike, ki jo bodo želeli prevzeti v poplačilo svojih terjatev. Zato je nujno, da postopek proti povzročiteljem poteka, saj bi sicer grozilo zastaranje zahtevkov, če bi prišlo do ustavitve kazenskega postopka,« je pojasnil Benigar Tošič.