Dnevi Dušana Zorka na čelu Pivovarne Laško se očitno iztekajo.

Po naših informacijah se v torek izteče rok, do katerega se mora generalni direktor pivovarne odločiti o ponudbi nadzornega sveta za »častni« odstop s položaja. Čeprav se Zorko, ki bi v tem primeru ostal dobro plačan svetovalec nove uprave, do ponudbe uradno še ni opredelil, naj bi že v četrtek krenil v novo politično-lobistično ofenzivo. Četudi so njegovemu odhodu naklonjeni v bankah upnicah, ki Zorku zamerijo, da se v petih letih ni lotil resnega finančnega in poslovnega prestrukturiranja pivovarske skupine, ga za zdaj na direktorskem mestu ohranja zgolj pat položaj v nadzornem svetu Pivovarne Laško. V njem po decembrskem odstopu Enza Smrekarja, ki je ob odhodu opozarjal na pomanjkanje vsebinskih razprav o poslovanju Laškega, sedijo le še trije predstavniki kapitala. Dva od teh, predsednik Peter Groznik, ki prihaja iz Gorenja, in podpredsednik Jože Bajuk (Interenergo), sta Zorka želela razrešiti že na ponedeljkovi seji.

Pat položaj v nadzornem svetu Laškega

A temu je nasprotoval član nadzornega sveta Goran Brankovič. Ta je bil še jeseni kritičen do dela Zorkove uprave, ki mu je zaradi vodenja tovarne sokov Presad očitala tudi navzkrižje interesov. A v zadnjih tednih si je Brankovič, ki dogajanja v Laškem ne želi komentirati, očitno premislil. To nekateri povezujejo tudi z njegovo novo službo na čelu makedonske hčerinske družbe Zavarovalnice Triglav. Do nje naj bi mu pomagal tudi vodja poslanske skupine SD Matjaž Han, trenutno najmočnejši Zorkov zaveznik, ki velja za ključnega odločevalca stranke pri vprašanjih, povezanih z gospodarstvom in kadrovanjem v državnih podjetjih. Han je to včeraj zanikal, Brankovič pa je očitke označil kot »načrtno diskreditacijo«.

Ker predstavnika zaposlenih v nadzornem svetu (Dragica Čepin in Bojan Cizej) k zamenjavi ne želita prispevati odločilnih glasov, bo za razplet dogodkov ključna prihodnja skupščina. Na njej bodo delničarji imenovali četrtega predstavnika kapitala med nadzorniki. Ta naj bi prišel iz kvote Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB), ki je po novem največja lastnica Laškega.

Matjaž Han je včeraj ob vprašanju o vpletanju v kadrovanje v Pivovarni Laško, ki trenutno prodaja Radensko, v lasti pa ima tudi Delo in Večer, poudaril, da ga zanima le njena prihodnost, saj da je ta ključnega pomena za širše območje spodnjega toka Savinje. Toda nekdanji župan Radeč je s pivovarno tudi poslovno povezan. Podjetje M&M International, ki je v lasti družine, natančneje Marjane Han, je namreč dobavitelj Pivovarne Laško. Tej med drugim prodaja napise za steklene površine in vozila. Podjetje je leta 2012 ustvarilo skoraj 1,3 milijona evrov prihodkov, posli s pivovarno pa mu prinesejo okoli četrtino tega zneska.

Podjetje Hanove družine je poslovni partner Laškega

Han v javni podpori upravi družbe, ki posluje s podjetjem njegove družine (to dela tudi za Triglav), ne vidi nič spornega. »M&M International dela za Laško od leta 1992 predvsem zato, ker je cenejši od konkurentov. Delal je pod Antonom Turnškom in Boškom Šrotom. Kadar koli sem pripravljen pokazati vse račune,« je dejal. Han meni, da vpletanje v dogajanje, povezano z Laškim, »ni politični pritisk«. »Mar ne bi smel reči ničesar, čeprav ljudje dnevno hodijo k meni in me sprašujejo, kaj bo z Laškim?« je odvrnil. Han je kritičen do Petra Groznika, ki je pred dnevi naročil revizijo poslov Pivovarne Laško z M&M International. »Vprašajte se, zakaj gospod Groznik za zamenjavo Zorka ni navijal še v prejšnji sestavi nadzornega sveta,« je poudaril Han. Groznik izjav včeraj ni želel dajati. A spomniti velja, da je julija 2012, ko so nadzorniki, ki jih je takrat vodil Vladimir Malenković, sicer velik Zorkov podpornik, odločali o zaupnici Zorku, proti njemu glasoval le Groznik. Tudi Boruta Jamnika, predsednika uprave Modre zavarovalnice, ki je takrat veljal za »opozicijo«, na omenjeni seji ni bilo.

Na vprašanje, zakaj je Dušan Zorko dober direktor pivovarne, je Han odgovoril: »Zaradi mene ga lahko kadar koli zamenjajo. A od nadzornikov želim slišati, kakšni so njihovi načrti z družbo. Ne pristajam na to, da se skupina po delih odproda, v Laškem pa pustita polnilnica in vsi dolgovi. V regiji je propadlo že več podjetij, še ene take zgodbe si ne moremo privoščiti.«

Vsi Zorkovi grehi

A drugače menijo banke, ki jim Pivovarna Laško dolguje skupno okoli 360 milijonov evrov. Te so z Zorkom nezadovoljne že dlje časa. Ključni očitek je povezan s poslovno, razvojno in siceršnjo stagnacijo skupine, ki po oceni virov blizu bank »stoji na mestu«. Kljub temu da ji že več let padajo prihodki, prodaja in tržni deleži, je Zorko javnost prepričeval, da bo Laško čez noč prišlo na zeleno vejo, če mu bo uspelo prodati delež v Mercatorju. A Agrokorjevo taktiziranje in zbijanje cene delnice najboljšega soseda je prekrižalo načrte tudi Zorku, ki se mu po novem obeta le še 75-milijonska kupnina. Ker bo ta zadostovala le za pokritje petine finančnih obveznosti, bo Skupina Laško ponovno potrebovala reprogram, ki pa ji ga banke že več let ne želijo odobriti za daljše časovno obdobje.

Dodatna hipoteka Dušana Zorka je njegova vpletenost v sporne posle iz Šrotovih časov. Poročali smo že, da je Zorko v času, ko so družbe iz Skupine Laško Šrotovim podjetjem odobrile več kot sto milijonov evrov nepovratnih posojil, vodil Pivovarno Union in predsedoval nadzornikom Fructala. Potem ko je Zorko poleti 2009 na položaju nasledil Šrota, je ogromno časa, energije in tudi denarja pivovarne vložil v pridobivanje pravnih in drugih mnenj, ki so Zorka in ožjo ekipo pomagala rešiti pred kazenskim postopkom, povezanim s temi posojili. Dediščina preteklih poslov in posledični spori o knjiženju posameznih postavk naj bi zapletali tudi vsakoletno revidiranje poslovanja Pivovarne Laško.