Civilna iniciativa mu je namreč v zadnjih letih povzročila kar nekaj sivih las. Čeprav se lahko livarna, ki se je včasih imenovala Ferralit Žalec, pohvali, da ima odlične poslovne rezultate, da ima 160 delavcev redne plače in poravnane vse dajatve za pokojninsko in zdravstveno zavarovanje ter da so že v preteklosti postavili protihrupno ograjo, so posamezniki iz lokalnega okolja opozarjali, da jih moti hrup, da je v zraku prah, ki škoduje njihovemu zdravju in kvari videz fasad njihovih hiš, ter je skratka njihovo življenje ravno zaradi livarne neznosno. Da so pretiravali, so potrdili strokovnjaki velenjskega podjetja Erico, ki so zaradi načrtovane razširitve proizvodnje izdelali presojo vplivov na okolje. V analizi so zajeli zrak, vode, tla, hrup, odpadke in med drugim tudi promet. Zatrdili so, da naložba Omco Feniksa ne bo bistveno posegala v obstoječe stanje okolja.
Omco Feniks bo širil proizvodnjo
Zelo uspešna livarna Omco Feniks, ki je v stoodstotni lasti belgijske korporacije Omco International, bo lahko razširila in posodobila svojo proizvodnjo ter odprla nova delovna mesta. Kljub pomislekom civilne iniciative, da bo širitev podjetja slabo vplivala na okolje, so žalski svetniki s sprejetjem podrobnega prostorskega načrta prižgali zeleno luč za naložbo. »Če želimo ostati konkurenčni, če želimo pridobivati naročila, delati, pozitivno poslovati, potem moramo imeti sodobno proizvodnjo. Res je, da moramo v vsakem primeru spoštovati okolje, vendar je treba priznati, da to že ves čas počnemo in da smo ekologiji že doslej namenili veliko pozornosti in denarja,« pravi direktor podjetja Omco Feniks Borut Triplat, ki je zadovoljen z razpletom.

V zelo uspešni livarni Omco Feniks so dobili zeleno luč za posodobitev in razširitev proizvodnje. Naložbo bodo financirali z lastnimi sredstvi, kar pomeni, da jim v nasprotju s številnimi drugimi podjetji ne bo treba najemati bančnih posojil. (Foto: Mojca Grušovnik/dokumentacija Dnevnika)