Puščava. Tako bi lahko z eno besedo še pred nekaj stoletji ali celo desetletji opisali območje, kjer je leta 1971 nastala država Združeni arabski emirati (ZAE), ki je tudi po zaslugi sedmih največjih zalog nafte na svetu v nekaj desetletjih skočila iz 18. v 21. stoletje in postala najpomembnejše poslovno središče Bližnjega vzhoda. Hitra gospodarska rast in obsežni infrastrukturni projekti, od najvišjega svetovnega nebotičnika Burdž Kalifa do iz vesolja vidnega Palmovega otočja, so navdušili svet in tudi nekaj slovenskih podjetij. Med njimi trebanjski Trimo in velenjsko Gorenje, ki sta se v ZAE podala na lov za poslovnimi priložnostmi.

Dobro izhodišče za napad okoliških trgov

»Zalivske države, kamor sodijo ZAE, Katar, Oman, Bahrajn, Kuvajt in Savdska Arabija, so hitro rastoči trg, kjer je neposredna navzočnost podjetja izredno pomembna za uspeh,« je pojasnil Nermin Salman, direktor Gorenjevega prodajnega podjetja v Dubaju (Gorenje Gulf). Prav zato se je Gorenje leta 2006 odločilo za ustanovitev hčerinskega podjetja, ki je omogočilo prodor na trge Bližnjega vzhoda, Irana in severne Afrike.

Podobne vzgibe za pot na Bližnji vzhod je imel tudi Trimo, ki je s podjetjem Trimo UAE navzoč v ZAE že več kot desetletje. Maja Lapajne, direktorica marketinga v Trimu, je dejala, da so v ZAE vse velike multinacionalke, sklepajo se posli ne zgolj za Dubaj, ampak mnogo širše. Trimo posluje iz ZAE tudi z Afganistanom, Irakom, severnim Sudanom, Džibutijem in drugimi. Od leta 2007 ima v emiratu Fudžairah tudi lastno proizvodnjo modularnih enot, kot so pisarne, nastanitvene vojaške enote, vrtci, šole in predstavitveni saloni. Povpraševanja po Trimovih proizvodih tako ne manjka, saj je ob izredno hitrem gospodarskem razvoju regije, ki temelji na gradnji sodobnih objektov zlasti v infrastrukturi, energetiki in poslovnih zgradbah, vselej veliko potreb po začasnih nastanitvenih in drugih objektih.

Kljub hitri gospodarski rasti v minulih letih vendarle ni bilo vselej tako, saj svetovna finančna kriza ni zaobšla niti ZAE. Zlasti Dubaja, ki se ne zanaša na energente tako kot Abu Dabi, ki premore kar 94 odstotkov vseh zalog nafte ZAE, temveč si predvsem sposoja denar na finančnih trgih. Na tak način je šejk Mohamed bin Rašid Al Maktum financiral gradnjo večine arhitekturnih čudes Dubaja. Nič čudnega ni torej, da je leta 2009 zaradi krize v svetu in dubajskem nepremičninskem sektorju breme dolgov postalo preveliko. Posredovati sta morala Abu Dabi in centralna banka ZAE, ki sta kupila vsak za 10 milijard dolarjev obveznic Dubaja. Te bi zapadle v plačilo letos, a se je Dubaju z velikima upnikoma uspelo dogovoriti za petletni odlog poplačila dolga. Ravno v teh dneh je bil namreč izbran za gostitelja največjega svetovnega sejma World Expo 2020, ki bo pomenil nov zagon vlaganj v infrastrukturo.

Veliko priložnosti, a tudi pasti

Regija kipi od gospodarskega potenciala. Leti v Dubaj so spet zasedeni, prav tako hoteli, cene nepremičnin ponovno rastejo, medtem ko je vrvež v poslovnih četrtih in pristaniščih čedalje glasnejši. Dubaj, ki naj bi letos gospodarsko zrasel za 4,7 odstotka, v prihodnjih letih pa gradil hotelske kapacitete za 25 milijonov dodatnih turistov, ki jih pričakujejo na Wolrd Expu 2020, predstavlja veliko priložnost tudi za druga slovenska podjetja. V nasprotju s Savdsko Arabijo, kjer mora imeti tuje podjetje domačega direktorja, je v ZAE drugače. Trimo UAE ima slovenskega direktorja. Ob tem so v ZAE številna prostotrgovinska območja, ki omogočajo za stoodstotno tuje lastništvo popolno oprostitev davkov, s čimer Dubaj vabi tuja vlaganja. A vprašanje, kako dolgo, saj je začel finančni minister Hamdan bin Rašid Al Maktum preučevati vplive obdavčitve podjetij na gospodarstvo.

Čeprav so ZAE še davčna oaza z odlično poslovno infrastrukturo in so na lestvici Doing Business 2014, ki meri kakovost poslovnega okolja za podjetja, na 23. mestu, deset mest pred Slovenijo in najvišje med vsemi arabskimi državami, to ne pomeni, da so raj za evropska podjetja. »Poslovna kultura je drugačna, za evropska podjetja je poslovanje zelo zahtevno,« je pojasnila Lapajnetova in dodala, da so neposredni stiki z naročniki še pomembnejši in dogovori pogosto dolgotrajni. Salman je pri tem opozoril, da morajo biti podjetja, ki želijo vstopiti na ta trg, pripravljena na zelo ostro konkurenco. Poleg tega je Dubaj finančno precej manj reguliran, zaradi česar obstaja nevarnost zlorab. Gorenje se je v zadnjih letih neposredno srečalo s poskusi kraje oziroma preusmeritve terjatev na bančne račune kibernetične mafije. S pranjem denarja, ki je bil pred nekaj leti vroča tema v Dubaju, se tako v Gorenju kot Trimu niso srečali.

Potem so tu še specifike trga, ki jih določata podnebje in življenjski slog prebivalcev. Gorenjevi hladilniki morajo ustrezati tropskemu klimatskemu razredu, kar pomeni, da morajo delovati brezhibno tudi pri temperaturah krepko nad 40 stopinj Celzija. »Tudi velikost aparatov je tu bolj pomembna, zaradi velikih družin morajo biti pečice in hladilniki čim bolj široki,« je pojasnil Salman.