V programe za otroke prvega starostnega obdobja, ki so namenjeni otrokom, starim manj kot 3 leta, je bilo vključenih 53,8 odstotka vseh otrok te starosti. V programe drugega starostnega obdobja - te obiskujejo otroci, stari od 3 leta do starosti za vstop v osnovno šolo - pa 88,6 odstotka otrok te starosti, so zapisali v uradu.

Ob tem že dve leti zapored opažajo, da se število v vrtce vpisanih otrok ne povečuje več tako skokovito kot med letoma 2007 in 2011. Razlogi za takšno stanje so upadanje števila rojstev, zasedenost vrtčevskih zmogljivosti in manjša vključenost najmlajših otrok v vrtce.

V uradu tudi ugotavljajo, da je v 24 občinah kar petina njihovih predšolskih otrok gostovala v vrtcih drugih občin. V tem pogledu so bile v slabem položaju zlasti nekatere manjše občine v podravski statistični regiji, denimo Zavrč, Hajdina, Majšperk in Destrnik.

Mesta malčkom uspešno zagotovilo skoraj dve tretjini občin

Več kot 90-odstotno vključenost otrok v vrtce svoje občine pa je uspelo zagotoviti nekaj manj kot dvema tretjinama slovenskih občin. Velike občine, kot so Ljubljana, Maribor in Novo mesto, so zagotavljale prosto mesto v vrtcih svoje občine 98 odstotkom v predšolsko vzgojo in izobraževanje vključenih otrok.

V šolskem letu 2013/2014 je predšolsko vzgojo in izobraževanje v vrtcih izvajalo 10.558 strokovnih delavcev, od tega 5057 vzgojiteljev in 5501 pomočnik vzgojitelja. Med strokovnimi delavci je bilo dva odstotka moških, med temi pa so bili številnejši pomočniki vzgojitelja kot vzgojitelji.

Na vzgojitelja in pomočnika 8 otrok

Enemu vzgojitelju in pomočniku vzgojitelja je bilo povprečno dodeljenih osem otrok (8,1). Pri otrocih v prvem starostnem obdobju je bilo enemu vzgojitelju in pomočniku vzgojitelju dodeljenih povprečno šest otrok (6,1), pri otrocih v drugem starostnem obdobju pa povprečno devet otrok (9,3), so še zapisali v statističnem uradu.