Domače zavarovalnice so se tudi uradno vrnile v obdobje pred izbruhom finančne krize, a ne v pozitivnem, temveč negativnem smislu. Lani so zbrale manj kot dve milijardi evrov premij, kar se je zgodilo prvič v zadnjih šestih letih.

Zavarovalnica Triglav, Adriatic Slovenica, Zavarovalnica Maribor, Vzajemna in druge članice stanovskega zavarovalnega združenja (SZZ) so v lanskem letu po prvih ocenah obračunale za okoli 1,964 milijarde evrov bruto zavarovalnih premij. To je kar 3,55 odstotka oziroma več kot 70 milijonov evrov manj kot v leta 2012.

Premoženjska zavarovanja, s katerimi poberejo okoli 1,4 milijarde evrov premij, so bila približno dva odstotka pod ravnijo leta 2012, življenjska zavarovanja, ki v blagajne zavarovalnic še vedno prinesejo več kot pol milijarde evrov, pa so bila kar 7,5 odstotka nižje od predlanskega leta. Za vse prej kot spodbuden rezultat je kriv izredno visok padec premij na področju avtomobilskih in nezgodnih zavarovanj, pa tudi občutno nižja vplačila v drugi pokojninski steber.

Premije avtomobilskih zavarovanj, pri katerih divja največja konkurenca, so bile za več kot sedem odstotkov pod tistimi iz leta 2012, kar na letni ravni pomeni izpad kar 40 milijonov evrov na okoli pol milijarde evrov vrednem trgu. Vse manj registracij avtomobilov se je pokazalo tudi na trgu, saj so slovenske zavarovalnice na področju obveznega zavarovanja avtomobilske odgovornosti (AO) izgubile še več, dobrih osem odstotkov vseh premij. Kriza se očitno odraža tudi pri nezgodnih zavarovanjih. V prvih devetih mesecih lani so premije padle za več kot pet odstotkov, kar predstavlja letni izpad več kot pet milijonov evrov.

Pri drugih pomembnejših zavarovalnih vrstah ni nič bolje. Tudi zaradi propada številnih podjetij in varčevanja gospodarstva so zavarovalnice na področju zavarovanja požara in elementarnih nesreč do konca septembra lani zbrale za nekaj več kot 90 milijonov evrov premij, kar je na ravni leta 2012. Toda hkrati so zaradi več naravnih nesreč obračunale za kar 30 odstotkov več odškodnin, kar jim je na koncu prineslo devet milijonov evrov slabši rezultat. Podobno je bilo na področju splošnega zavarovanja odgovornosti. Resda so bile premije nekoliko višje, za okoli 1,4 odstotka, vendar so zavarovalnice na drugi strani obračunale za sedem odstotkov več odškodnin.

Edina svetla točka so tako zdravstvena zavarovanja, ki so že dalj časa edino, kar drži domači trg pokonci. Že leta 2012 so bile premije za slabo desetino višje kot leto prej, v lanskem letu pa so tovrstna zavarovanja doživela novo, več kot 8-odstotno rast. Vendarle rast ni posledica večje vključenosti v dopolnilno zdravstveno zavarovanje, ampak visoke podražitve, do katere je prišlo poleti 2012. Zdravstvene zavarovalnice so tako v obdobju od januarja do septembra lani obračunale za skoraj 30 milijonov evrov več premij. Ob tem se je še enkrat več potrdilo, da so bile podražitve prekomerne, saj so bile odškodnine v enakem obdobju višje za »le« 17 milijonov evrov. Vzajemna in Triglav zdravstvena sta bili v lanskem letu tudi eni redkih, ki se jima je povečal obseg obračunanih premij.

Z rastjo se lahko v prvih devetih mesecih lani pohvalijo le še Zavarovalnica Tilia, ki obvladuje 4,5 odstotka trga, NLB Vita, ki na padajočem trgu življenjskih zavarovanj strmo raste, Wiener Städtische, podružnici Allianz in Ergo ter tudi Ergo Življenjska in Arag SE. Zavarovalnica Triglav, ki je z 31,2-odstotnim tržnim deležem še naprej največja na trgu, je medtem doživela sedemodstotni upad premij. Konkurentki Zavarovalnica Maribor in Adriatic Slovenica, ki ste v letu 2012 rasli, pa sta v prvih devetih mesecih zbrali 4,5 oziroma 1,6 odstotka manj premij. Omenimo še Generali, specializiran za trženje avtomobilskih zavarovanj, ki je izgubil okoli štiri odstotke oziroma tri milijone evrov premij.

Poglavje zase so življenjska zavarovanja, ki tradicionalno potiskajo trg navzdol. Po podatkih SZZ so v lanskem letu končala na eni najnižjih ravni v zadnjih letih. Toda natančnejši pregled pokaže, da lahko upad skorajda izključno pripišemo izjemnemu padcu premij v pokojninskih skladih. Na področju klasičnih življenjskih zavarovanj so namreč zavarovalnice zbrale celo nekaj odstotkov več premij. V prvih devetih mesecih lani so medtem izvajalci dodatnega pokojninskega zavarovanja pobrali kar 23 odstotkov oziroma 20 milijonov evrov manj premij.