Ker je NLB vložila ugovor zaradi kršitve pravice do enakega obravnavanja upnikov Rimskih term v stečaju, je celjsko okrožno sodišče za 23. januar razpisalo narok za obravnavo ugovora. Stečajni upravitelj Dolamič pa je v torek za STA povedal, da je NLB ves čas blokirala prodajo term, zahteva tudi njegovo razrešitev.

V NLB navajajo, da so zahtevo za Dolamičevo razrešitev vložili avgusta lani. Zahtevo je banka utemeljila s tem, da Dolamič ne opravlja svojih nalog s potrebno profesionalno skrbnostjo, pa tudi neenako obravnava upnike. Neposreden razlog za to odločitev NLB so bile cenitve premoženja Rimskih term, ki jih je pridobil Dolamič, in so bile po navedbah NLB izrazito v korist navadnih upnikov in v škodo zavarovanih upnikov. Poleg NLB so ugovor vložile tudi druge banke upnice.

»Prav proaktiven pristop in sodelovanje NLB ter ostalih bank upnic je bil odločilen dejavnik za realizacijo prodaje Rimskih term. Tako je NLB, pa tudi določene ostale banke, oktobra lani umaknila pritožbo zoper sklep o prodaji Rimskih term ravno zato, da ne bi ovirala prodaje in bi se izognili nevarnosti prenehanja poslovanja term,« so še sporočili iz NLB.

Konec novembra lani je Rimske terme, ki kljub stečaju poslujejo nemoteno, na javni dražbi po izklicni ceni 8,5 milijona evrov kupilo ljubljansko podjetje Terme Resort. Za kupcem stoji češka družba Arsenij Plus, za katero stoji ruski poslovnež Valerij Arakelov.

V stečaju Rimskih term je okoli 190 upnikov prijavilo za skupno 36,4 milijona evrov terjatev, stečajni upravitelj pa jih je priznal za nekaj manj kot 28 milijonov evrov.

Med največjimi upniki Rimskih term so NLB z 8,3 milijona evrov priznanih terjatev, država s skoraj šestimi milijoni evrov, SID banka s 5,9 milijona evrov, Nova Kreditna banka Maribor s 4,1 milijona evrov, Gorenjska banka s tremi milijoni evrov, Banka Celje z 2,3 milijona evrov ter Davčna uprava RS in družba Prvi faktor s po 1,7 milijona evrov priznanih terjatev.