Vse delnice Gorenja bodo predvidoma do konca letošnjega leta poleg na Ljubljanski borzi kotirale tudi na Varšavski borzi. Koliko dodatnega kapitala bo Gorenju uspelo zbrati, za zdaj ni mogoče napovedati. V prvem krogu dokapitalizacije, ki bo predvidoma trajal dva tedna, bodo nove delnice po ceni 4,31 evra lahko vplačevali le obstoječi lastniki, v drugem krogu dokapitalizacije, ki naj bi se začel v začetku decembra, pa tudi drugi vlagatelji in zaposleni.

Dokapitalizacijske postopke za Gorenje vodi NLB, ki bo imela konec prihodnjega tedna tudi predstavitev dokapitalizacije za domače institucionalne vlagatelje. Večjega zanimanja med domačimi investitorji ni pričakovati, saj naj bi v manjši meri pri dokapitalizaciji sodelovale le nekatere domače družbe za upravljanje. Še vedno pa ni znano, ali bo pri dokapitalizaciji sodelovala država, ki ima prek Kapitalske družbe (Kad) v lasti 19,4-odstotni delež Gorenja. Sprva naj bi na Kadu sicer nameravali vplačati za okoli tri milijone evrov novih delnic in s tem pokazati, da se država postopno umika iz lastništva, vendar še vedno podpira načrte družbe. Toda kot smo že poročali, se s tem ne strinjajo na ministrstvu za finance pod vodstvom Uroša Čuferja, kjer naj bi Kadu že sporočili, naj se v celoti odpove predkupni pravici za nakup novih delnic. Končno odločitev naj bi država sicer sprejela do konca meseca, država pa naj bi se po zadnjih informacijah vendarle nagibala k možnosti, da v Gorenje vplača okoli tri milijone svežih sredstev.

Predsednik uprave Gorenja Franjo Bobinac je poudaril: »Aktualna dokapitalizacija, ki sledi uspešnemu povezovanju s Panasonicom, je pomemben korak v strategiji Gorenjevega razvoja. Z novimi sredstvi bomo še izboljšali finančno trdnost Skupine in podprli strateške projekte, na katerih temelji nadaljnja rast Skupine.«

Skupina Gorenje v devetih mesecih z izgubo v višini 18,2 milijona evrov

Skupina Gorenje je po nerevidiranih podatkih v devetih mesecih ustvarila 18,2 milijona evrov izgube, prihodki od prodaje pa so znašali 897,1 milijona evrov, kar je 1,5 odstotka manj kot v enakem obdobju lani. Izguba je posledica negativnih tečajnih razlik, slabitve finančnih naložb in enkratnih učinkov odtujitve družbe Notranja oprema.

Skupina Gorenje je v prvih devetih mesecih prihodke iz svoje temeljne dejavnosti proizvodnje in prodaje izdelkov in storitev za dom povečala za odstotek, in sicer kljub upadanju povpraševanja po gospodinjskih aparatih v Evropi. S tem je tržni delež v panogi gospodinjskih aparatov v Evropi povečala za 0,22 odstotne točke na 3,51 odstotka in utrdila položaj enega od vodilnih proizvajalcev bele tehnike v Evropi, so sporočili iz Gorenja.

V devetmesečju so bile uspešno izvedene tudi aktivnosti strateške selitve proizvodnje iz Švedske v Slovenijo in iz Slovenije v Srbijo. Rezultati večje proizvodne učinkovitosti bodo po mnenju Gorenjeve uprave vidni že v naslednjem letu.

Dobiček iz poslovanja je v devetih mesecih dosegel 23,6 milijona evrov, kar je skoraj šest odstotkov več kot v prvih devetih mesecih lani.

Sicer so na ekonomiko poslovanja pomembno negativno vplivali enkratni dogodki, ki niso povezani z rednim delovanjem, in sicer slabitve, povezane z odprodajo podjetij za proizvodnjo pohištva, ter slabitve nekaterih finančnih naložb. Poleg tega so imele velik negativen vpliv tudi tečajne razlike, zlasti gibanje ruskega rublja, švedske krone in avstralskega dolarja.

Vsi ti enkratni dejavniki so po mnenju uprave Gorenja povzročili, da je skupina Gorenje v prvih devetih mesecih sicer dosegla izgubo, vendar v družbi ocenjujejo, da bo poslovanje v zadnjem četrtletju pozitivno, kar bo pomembno izboljšalo celoletni poslovni izid.