Vlada po zadnjem predlogu še naprej vztraja pri najvišji davčni stopnji prav za gospodarske družbe, s čimer bi gospodarstvo dodatno obremenila za 30 milijonov evrov, kar je v trenutnih gospodarskih razmerah povsem nesprejemljivo in tudi neodgovorno, so v GZS zapisali v sporočilu za javnost.

Ob tem dodajajo, da davek na nepremičnine predstavlja bolj pravično obliko dajatve kot nadomestilo za uporabo stavbnega zemljišča. Kot pojasnjujejo, so bile doslej razlike po občinah velike, davkoplačevalci pa neenakopravno obremenjeni.

V GZS od vlade odločno zahtevajo tudi omejitev možnosti enostranskega dviga stopenj s strani občin.

Odzvali so se tudi na poročanje medijev, ki so poročali, da je predsednik SLS Franc Bogovič dejal, da se je GZS distancirala od nasprotovanja davku na nepremičnine, potem ko naj bi ugotovila, da bodo nekateri industrijski objekti z novim davkom obremenjeni manj, kot so bili z nadomestilom za uporabo stavbnega zemljišča. Bogovičevo izjavo so označili za zavajajočo in zelo nekorektno.

GZS je vladi znova poslala zahteve za nižjo stopnjo obdavčitve za poslovne in industrijske nepremičnine, in sicer največ 0,6 odstotka, ter ohranitev blokade možnosti enostranskega dviga stopenj (za 50 odstotkov) s strani občin do leta 2017.

Kot so še zapisali, so ogorčeni nad dejstvom, da vlada njihovih zahtev doslej ni upoštevala. Hkrati vlado in celotno koalicijo pozivajo, naj prenehajo s kupčkanjem z različnimi interesnimi skupinami.