Vlada je predstavitev novega paketa ukrepov za konsolidacijo javnih financ obljubila najpozneje do 25. septembra, 1. oktobra pa se izteka rok, do katerega mora v DZ poslati predlog proračuna za prihodnji dve leti. Čas za dosego soglasja se ji tako izteka.

Ukrepi morajo biti v prvi vrsti takšni, da pospešujejo gospodarsko aktivnost, a je še kar nekaj rezerve," je ob prihodu na sestanek dejal kmetijski minister Dejan Židan. Rezerve vidi predvsem pri evropskih sredstvih. "Tu so že doseženi veliki premiki, a je še kar nekaj rezerv," je dodal.

Vlada se namerava bolj odločno spopasti tudi s sivo ekonomijo

Vlada se namerava bolj odločno spopasti tudi s sivo ekonomijo. Program ukrepov je sprejela prejšnji teden, vsebujejo pa med drugim zajezitev dela na črno, krepitev inšpekcije, spremembe v zdravstvu in odškodnine za črne gradnje; Židan je danes dejal, da imamo na tem področju vsaj za 200 milijonov evrov rezerve.

Ob tem je poudaril, da je treba ščititi ljudi. "Vsi se zavedamo, da rešitev države pomeni samo, če varujemo zunanjo potrošnjo, notranjo državno potrošnjo in zlasti potrošnjo pri ljudeh," je dejal Židan. Posegi v socialne transferje naj ne bi bili predvideni.

Medtem ko je predsednica vlade Alenka Bratušek že pred mesecem dni dejala, da novi ukrepi zagotovo ne bodo deležni popolne podpore, pa je minister za zdravje Tomaž Gantar danes povedal, da noben ukrep ne bo nedolžen. "V karkoli bomo posegli, bo za nekoga slabo," je dejal.

Krizni davek naj bi bil zopet na mizi

Vlada naj bi med drugim spet razmišljala o uvedbi kriznega davka, ki mu najbolj odločno nasprotujejo v stranki DL in katerega uvedbo je spomladi opustila. Prihranke naj bi iskala tudi z odpravo letnega dodatka za vse upokojence, potem ko ga je varčevalni zakon že ukinil za pokojnine v višini nad 622 evrov.

Po neuradnih informacijah naj bi Čufer na današnjem sestanku ponudil kompromisni predlog, po katerem bi letni dodatek ukinili le upokojencem s pokojninami v višini nad 450 evrov.

V stranki DeSUS nasprotujejo vsakršnemu posegu v prejemke upokojencev. Tako Gantar kot zunanji minister ter predsednik DeSUS Karl Erjavec sta danes vnovič poudarila, da pri tem ne bodo popuščali.

O nadaljnjih ukrepih za konsolidacijo javnih financ in pripravi proračuna za prihodnje leto so se sicer dopoldne pri premierki pogovarjali tudi predsedniki koalicijskih strank. Če ne bodo zadovoljni z dogovorjenim, so v DeSUS že zagrozili tudi z možnostjo odhoda iz koalicije.