"Veliko držav, vključno s Slovenijo, se še vedno sooča z gospodarsko krizo. Različni ukrepi in strukturne reforme, ki naj bi spodbudile gospodarsko rast, niso prinesle želenih rezultatov," je Erjavec dejal na poslovnem forumu, ki ga organizirata IEDC - Poslovna šola Bled in Slovensko-ruski poslovni svet, udeležuje pa se ga okoli 140 gostov. Znaki okrevanja v območju evra so po mnenju Erjavca sicer spodbudni.

Že drugi poslovni forum letos poteka pod naslovom Gospodarska prihodnost Rusije in Srednje Azije: priložnosti in izzivi. Strateške pomembnosti te regije se zaveda tudi Erjavec. "Ruski in srednjeazijski trgi se razvijajo in rastejo, njihova gospodarstva pa ponujajo veliko priložnosti za pozitivne sinergije s slovenskim gospodarstvom," je prepričan vodja slovenske diplomacije.

Erjavec je zagotovil še, da ostaja gospodarska diplomacija prioriteta zunanjega ministrstva in njegove diplomatske mreže. "Veliko slovenskih podjetij je izkoristilo svoje znanje, inovacije in konkurenčnost ter uspešno prodrlo na tuje trge. Veliko podjetij jim pri tem še vedno poskuša slediti," je dejal in napovedal podporo ministrstva pri njihovi internacionalizaciji.

Rusija in Srednja Azija ponujata veliko priložnosti za krepitev gospodarskega sodelovanje in sklepanje novih poslov, tudi za Slovenijo. Eno od obetavnih področij je trajnostna mobilnost, za bolj učinkovito sodelovanje pa bo treba odpraviti tudi nekaj ovir, npr. vizumski režim v EU, je bilo slišati na poslovnem delu Strateškega foruma Bled.

Pozivi h krepitvi gospodarskega sodelovanja z Rusijo in Srednjo Azijo

Generalni podsekretar Združenih narodov (ZN) in izvršni sekretar Ekonomske komisije ZN za Evropo Sven Alkalaj je dodal, da je treba upoštevati tudi politične napetosti v teh državah in morebitne konflikte, ki lahko izbruhnejo, npr. zaradi vodnih virov. Direktor sektorja IT strategij pri ruski banki Sberbank Mircea Mihaescu je opozoril še na nevšečnosti zaradi vizumskega režima v EU.

V. d. vodje oddelka prvega sektorja za Skupnost neodvisnih držav na ruskem ministrstvu za zunanje zadeve Sergej Ježov je spomnil, da je Rusija z Belorusijo in Kazahstanom oblikovala carinsko unijo, kar je imelo veliko pozitivnih posledic. Medsebojna trgovina med temi državami se je podvojila, prispevala je tudi k izboljšanju investicijskega okolja in ustvarjanju novih delovnih mest, je dejal.

Rusija, Belorusija in Kazahstan se pri tem učijo iz izkušenj EU, ki je po mnenju Ježova eden najbolj uspešnih primerov integracij. Njihov cilj je, da bi januarja 2015 zaživela Evrazijska gospodarska skupnost. "Ta projekt je naša prioriteta," je dejal Ježov. Sogovorniki so se strinjali, da to za EU ne predstavlja grožnje, ampak priložnost.

Sogovorniki so nekaj pozornosti namenili tudi energetiki

Minister za infrastrukturo in prostor Samo Omerzel priložnosti za krepitev sodelovanja z Rusijo in Srednjo Azijo vidi npr. na področju trajnostne mobilnosti. V Sloveniji je po njegovem mnenju veliko malih in srednje velikih podjetij z dobro informacijsko tehnologijo, veliko je tudi znanja o t. i. pametnih skupnostih. Slovenija bi zato po njegovem mnenju morala iskati priložnosti na tem področju.

Sogovorniki so nekaj pozornosti namenili tudi energetiki. Alkalaj je opozoril, da je Rusija trenutno gospodarsko močna predvsem zaradi energetike. Ker je sicer kontroverzna metoda hidravličnega drobljenja, t. i. frackinga, pretresla energetske trge in vodila v znižanje cen plina, bi morala Rusija po mnenju Alkalaja diverzificirati izvoz.

Ježov je ob tem pojasnil, da se ruska politika sicer zaveda potrebe po diverzifikaciji, a se ji v tem trenutku zaradi še vedno visoke donosnosti energetskih virov ne zdi smiselna. "V takšnih okoliščinah, kot jih imamo zdaj, je ta produkt najbolj dobičkonosen," je dejal.