Komisarka za digitalno družbo Neelie Kroes je ukinitev premij za mobilno gostovanje napovedala konec maja. Tedaj je tudi izrazila željo, da članice zakonodajo sprejmejo okoli velike noči, do prihodnjih evropskih volitev, ki bodo od 22. do 25. maja.

Čeprav se Kroesova ne bo potegovala za tretji mandat, ji iz industrijskih logov očitajo, da je njena poteza predvolilno populistična. V Bruslju odgovarjajo, da nameravajo cene mobilnega gostovanja izničiti že od leta 2010 in da zgolj vztrajajo pri tem cilju.

V skladu z načrti bo komisija 11. septembra predlagala, naj operaterji potrošnikom ponudijo mobilne pakete, ki bodo veljali v celotni EU, ter naj se razlika med cenami mobilnega gostovanja in cenami domače uporabe mobilnega telefona čim bolj približa ničli.

"Umetne cene mobilnega gostovanja vzbujajo nezadovoljstvo, so nepoštene in sodijo v preteklost. Pogosto je edini opomin na notranje meje v uniji telefon v našem žepu. To se mora spremeniti," je bila odločna komisarka v enem od svojih julijskih govorov.

"To je zmaga za vsakogar, ne popoln šok za podjetja," poudarjajo v tiskovni službi komisije. A telekomunikacijska industrija opozarja, da bi jih ta poteza, ki po njihovem mnenju sicer predvsem kliče po medijski pozornosti, do leta 2020 stala sedem milijard evrov.

Druga ključna novost za potrošnika bo jamstvo "internetne nevtralnosti". To pomeni, da morajo ponudniki internetnih storitev vse podatke na internetu obravnavati enako, brez diskriminacije na podlagi uporabnika, vsebine ali načina komunikacije.

Uveljavitev tega načela bi v praksi na primer pomenila, da mobilni operaterji ne bi več smeli blokirati storitev, kot je skype, ker ta pač škodi njihovim finančnim interesom. V Bruslju so prepričani, da bi to podjetjem bolj koristilo, kot škodilo.

Namen zakonodajnega svežnja z imenom Povezana celina - gradnja enotnega telekomunikacijskega trga je sicer potrošnikom zagotoviti, da bodo lahko uživali v digitalnem svetu, podjetjem pa, da bodo lahko zagotavljala delovna mesta prihodnosti.

Evropska telekomunikacijska omrežja so po oceni komisije v slabem stanju - kljub rasti povpraševanja po storitvah, še posebej podatkovnih, se prihodki nižajo, vlaganje v trg je borno in nekateri operaterji se spopadajo z velikimi dolgovi.

To pa škodi celotnemu "digitalnemu ekosistemu". Več kot štiri od desetih podjetij niso zadovoljna z internetno povezavo in se pritožujejo, da to zavira njihovo konkurenčnost. Potrošniki pa imajo dovolj nepoštenih cen, zavajajočih informacij in nedelujočih aparatov, opozarjajo v Bruslju.

"Naš telekomunikacijski sektor ter ekosistem informacijske in komunikacijske tehnologije, ki nam ju je nekoč ves svet zavidal, ne tekmujeta ... Svet drvi naprej. Amerika, Japonska in Koreja imajo 88 odstotkov naročnin na 4G, EU samo šest," je julija opozorila Kroesova.

Komisija vidi rešitev v izgradnji enotnega telekomunikacijskega trga, ki naj bi po bruseljskem izračunu bruto domači proizvod unije zvišal za odstotek, porušil meje, spodbudil vlaganja ter olajšal komunikacijo po uniji.