»Nikoli ne smemo sprejeti, da imajo tovrstna mišljenja mesto v naši demokratični Evropi. Vemo, da danes živimo v demokraciji. A prav tako vemo, da je ta demokracija nenehno v nevarnosti,« je Merklova dejala v svoji tedenski video poddaji in poudarila, da je desničarski ekstremizem še vedno razširjen.

Dejala, da jo je »sram«, da mora v Nemčiji policija preprečevati skrunjenje judovskih institucij in jih nenehno varovati, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Merklova se sicer pripravlja na obisk nekdanjega koncentracijskega taborišča Dachau blizu Münchna. Dejala je, da se v bivše taborišče odpravlja z občutkom sramu, saj to, »kar se je zgodilo v koncentracijskih taboriščih, ostaja nedoumljivo«.

Ob tem je dejala, da je bila ganjena, da jo je v nekdanje koncentracijsko taborišče povabil eden izmed preživelih, Max Mannheimer, sicer predstojnik odbora nekdanjih zapornikov Dachaua.

Nacisti so Dachau odprli leta 1933 kot koncentracijsko taborišče za politične zapornike le nekaj tednov potem, ko je Adolf Hitler prevzel oblast. Med drugo svetovno vojno je bilo v Dachauu zaprtih več kot 200.000 Judov, homoseksualcev, Romov, političnih nasprotnikov in vojnih ujetnikov. Več kot 41.000 jih je bilo ubitih ali pa so umrli zaradi lahkote ali bolezni, preden so taborišče osvobodili ameriški vojaki aprila 1945.