Da bi bolje ponazoril odločitev, zakaj nameravajo prihodnje leto zapreti državne živalske vrtove, je Castro za kostariški časopis La Nacion opisal spomin iz svojega otroštva: »Ko sem odraščal, je imela babica papigo. Nekega dne smo papigo nesli ven na verando in mimo je ravno letela jata divjih papig. Naša papiga je poletela za njimi. To je name naredilo velik vtis, saj sem ves čas mislil, da za njo lepo skrbimo. Ves čas smo jo hranili in ji namenjali veliko pozornosti. Počeli smo vse to, kar je nam ljudem všeč. Toda ko je dobila priložnost, je vseeno odšla.«

Kot del državnega načrta bodo živalski vrt Simona Bolivarja, ki se nahaja v prestolnici San Jose in kjer živi na stotine živali, spremenili v botanični vrt, Santa Ana konservatorij pa v park. Živali, ki so do sedaj bivale v teh živalskih vrtovih, bodo spuščene nazaj v divjino ali pa jih bodo premostili v zavetišča za živali, poroča CNN. Okoljevarstveniki namreč že dalj časa kritizirajo kostariške državne živalske vrtove, saj trdijo, da so utesnjene kletke in slabi sanitarni pogoji neprimerni za živali, ki tam živijo. Živalski vrti seveda vse očitke zanikajo.

Kljub vsemu pa je na poti do uresničitve tega načrta kar nekaj ovir

»Če bodo živalske vrtove res zaprli, nobene od teh živali ne morejo kar izpustiti na svobodo. Večina jih ima namreč trajne poškodbe in kljub temu, da so jih zdravili, jim te poškodbe preprečujejo, da bi letele ali dobro videle,« je povedal veterinar Randall Arguedas in dodal, da so nekatere od teh živali preprosto izgubile svoj naravni nagon, kar pomeni, da bodo morale do konca svojega življenja živeti v ujetništvu.

Odločitev o zaprtju živalskih vrtov je samo eden od korakov Kostarike, ki si izjemno prizadeva, da bi zaščitila živalske vrste. Država je namreč že pred več kot desetimi leti prepovedala cirkuse z živalmi, prepovedan je tudi športni lov.