Na gradbišču na območju Tobačne že nekaj časa samevata dva gradbena žerjava, v jarkih se nabira voda, kar nakazuje, da dela pri projektu Tobačna mesto mirujejo. Čeprav je Imos v preteklosti napovedal, da bo do sredine letošnjega leta končal prvo fazo in zgradil garažno hišo s približno 900 parkirnimi prostori, je zdaj jasno, da je bil ta rok postavljen nekoliko prezgodaj.

Predsednik uprave Imosa Jože Novak je pojasnil, da so gradbeno jamo pripravili in da se bo gradnja nadaljevala, ko bodo končali finančno konstrukcijo za to fazo. Novak pričakuje, da bodo finance uredili predvidoma med letom. Kdaj bi gradnjo nadaljevali, pa je predsednik uprave težko ocenil. »V okvirih realnih možnosti trenutne situacije mislim, da bi to fazo projekta Tobačna mesto lahko zaključili v naslednjih dveh letih,« je povedal Novak. Pozneje bi garažno hišo  nadgradili s tremi stanovanjskimi stolpnicami in v naslednji fazi še s stolpnico, v kateri bi vlagatelj lahko opravljal trgovsko-poslovno ali hotelsko dejavnost.

Ker je Tobačna mesto velik projekt, je Imos k sodelovanju povabil potencialne partnerje tako iz Slovenije kot tudi iz tujine. Od tujcev so se za zdaj o morebitni naložbi pogovarjali z Angleži, Azerbajdžanci, Kitajci, Kazahstanci, Švicarji in vlagatelji iz arabskega sveta. O podrobnostih pogovorov z omenjenimi potencialnimi vlagatelji Novak ni želel govoriti, saj je še prezgodaj, pojasnil pa je, da »za dober projekt nedvomno obstaja zanimanje«. »Vendar tujci pričakujejo, da jih bodo v zameno za vlaganje denarja v Slovenijo pričakali bolšji pogoji poslovanja, predvsem mislim na davčne olajšave,« je razložil Novak, ki je prepričan, da tujci od Slovenije pričakujejo vlagateljem prijazno poslovno in finančno stabilno okolje.

Imos se bo potem, ko bo dokončal garažno hišo, lotil še celostne prenove nekdanjega skladiščnega poslopja. To je med izkopom gradbene jame in gradnjo utrpelo poškodbe, je povedala konservatorska svetovalka na Zavodu za varstvo kulturne dediščine Slovenije Tatjana Adamič. Na stavbi, ki jo s treh strani obkroža gradbena jama, so se pojavile razpoke, ki kažejo na to, da se je objekt neenakomerno posedal. Zavod za varstvo kulturne dediščine je zaradi tega naložil Imosu, naj utrdi temelje objekta s sanacijo tal, kar je Imos storil v prvi polovici lanskega leta, je povedala Adamičeva. Imos je to moral narediti nemudoma, ker so objekti kulturne dediščine po besedah Adamičeve občutljivi za vsakršne deformacije in ker bi nadaljnje posedanje lahko resno zmanjšalo statično varnost objekta. Idejna zasnova celostne prenove je že pripravljena, je dejala Adamičeva.

Novak pa je dodal, da bo Imos postopno celovito prenovil vse obstoječe objekte na območju nekdanje tovarne Tobačna, ki so varovani kot kulturna dediščina. Namerava jih tudi energetsko sanirati in prilagoditi potrebam kupcev ali najemnikov. Imos se bo revitalizacije nekdanjih poslopij Tobačne lotil postopoma v prihodnjih letih. Novak je dejal, da bodo celoviti prenovi objektov postopoma namenili približno 15 milijonov evrov.