Najbolj ogroženi starejši in ženske

»Najprej opazujejo in iščejo žrtve, ki so same, največkrat starejše občane in večinoma ženske. Nato uporabijo enake metode kot na avtocestnih počivališčih. Opozorijo, da je z avtom nekaj narobe. Najpogosteje rečejo, da je nekaj narobe s pnevmatiko, da iz avta pušča tekočina, ali opozorijo na kakšno drugo manjšo poškodbo. Njihova skupna značilnost je, da so zelo vztrajni. Želijo, da žrtve stopijo prav do njih, da si 'napako' pogledajo povsem od blizu, se sklonijo, počepnejo,« je način zavajanja žrtev opisal Stojnšek. Pajdaš nato brez večjih težav iz avta izmakne torbico in z njo vred tudi gotovino ter dokumente.

»Ljudje naj bodo pozorni prav na nenavadno vztrajanje, da je z avtom nekaj narobe, ter na dejstvo, da se v bližini zadržuje še ena sumljiva oseba. Treba se bo tudi navaditi, da avto takoj zapremo in zaklenemo,« je preventivne nasvete podal Stojnšek in dodal, da lahko tudi tisti, do katerih na opisan način pristopijo domnevni tatovi, pa jim jih nato ne uspe okrasti, pokličejo policijo. Še posebej če opazijo, v kakšen avto so domnevni tatovi nato sedli in kam so se odpeljali. Pri tovrstnih nečednih podvigih gre namreč večinoma za serijske in ne le priložnostne tatove, policija pa lahko tudi z informacijami o neuspelih poskusih kraj sestavi mozaik odgovorov na še odprta vprašanja in jih nato lažje izsledi.

Mobilni tatovi na Celovški cesti

V Ljubljani približno 20 odstotkov vseh ropov odpade na klasične ulične rope, ki so jih letos po neuradnih podatkih našteli že več kot dvajset. Praviloma gre v teh primerih za rope med mladoletniki in mlajšimi odraslimi, ko se skupine mladih spravijo nad šibkejšega posameznika.

Število tovrstnih ropov zadnja leta upada, po drugi strani pa so ljubljanski policisti prav v zadnjem obdobju opazili porast zelo drznih tatvin nepridipravov na mopedih in skuterjih. »Kar opozarjamo vsako leto ob začetku kolesarske sezone, še vedno velja: torbic in denarnic ni pametno odlagati v košare na sprednjem ali zadnjem delu kolesa. Prav v zadnjih tednih smo zabeležili več tatvin na kolesarskih stezah na Celovški cesti. Navadno dva mopedista nekaj časa vozita za žrtvijo in jo opazujeta. Nato vozita vzporedno z njo, naenkrat pa eden od njiju iztegne roko in seže v košaro po torbico,« je razložil Stojnšek.

Tatova na dveh kolesih nato zbežita vsak v svojo smer, torbico si lahko medtem še predata in izgineta. Zato je tovrstne nepridiprave težko hitro izslediti in prijeti, če jim policisti stopijo na prste šele čez čas, pa se žrtve praviloma lahko kar poslovijo od ukradenega denarja in dokumentov, kar prinaša še dodatne sitnosti.