»Edini način za ustrezno ovrednotenje naše zgodovine je neizprosna refleksija, ki poudarja razlike in jih ustrezno postavi v kontekst,« je izjavil minister za kulturo Uroš Grilc ob napovedi bojkota proslave ob dnevu državnosti s strani SDS.

Slovenci smo lahko uspešni v kritičnih trenutkih, če strnemo vrste brez izključevanja, predsodkov in etiketiranja, je med drugim izjavil prvi slovenski predsednik Milan Kučan, slavnostni govornik ob dnevu državnosti v Medvedjeku. Res se je ponovno pojavilo vprašanje, kako povrniti ugled Slovenije, kajti učinek črnih ocen naših politikov o političnih in ekonomskih razmerah pri nas, torej njihov učinek v tujini je naravnost grozljiv, da namreč ne vemo, kaj bi počeli z državo, ne samo, kot da bi ne vedeli, ampak da enostavno ne vemo.

Ko je minister dr. Jernej Pikalo v svoji poslanici vsem učencem, dijakom in šolnikom čestital za njihove dosežke, je med vrednotami posebej izpostavil pravičnost, enakopravnost, solidarnost, demokracijo in ljubezen do domovine. Da, ljubezen do domovine, ki nam nemalokrat usodno manjka, zato je tudi naša presojevalna sposobnost zlasti v kočljivejših zadevah dostikrat ranjena, če se lahko tako izrazim, ali pa naravnost osiromašena.

In če se ob vsem tem še brez dlake na jeziku vprašamo, kako smo čestitali državi Sloveniji za njen praznik. Kako? Katastrofalno. S prodajo Mercatorja. Glede kritik zaradi prodaje Mercatorja hrvaškemu koncernu Agrokor je premierka Alenka Bratušek poudarila, da ni njena vlada tista, ki je prodala Mercator, temveč gospodarske družbe. Ponovila je, da »noče, ne želi in niti ne sme vplivati« na odločitve lastnikov Mercatorja. To je kakor za čehljanje ušes ali »brez dna polniti sode«.

Prikrita resnica ne more biti boljša od laži. In kakor je Alenka Bratušek zablestela v Vatikanu, je »zatemnela« doma, ker nam ne naliva čistega vina in taji tajni, a zgodovinski sestanek. Ekonomist Jože P. Damijan je pred dnevi zelo jedrnato povzel prodajanje Mercatorja: »Lani smo imeli kupce, ki bi ga kupili po polovični ceni glede na njegovo zgodovinsko najvišjo tržno vrednost, danes isti kupec ponuja samo še četrtino. Čez eno leto bo glede na trende poslovanja in prezadolženost na trgu Mercator vreden le še osmino ali manj. Zato se ga je treba znebiti takoj, dokler je zanj mogoče sploh še kaj dobiti. Seveda bi ob tem kazalo v katran in perje namočiti in izgnati četverico (Jamnik, Debeljak, Selšek in Križanič), ki je prodajo Mercatorja lani preprečila in lastnike oropala za približno 300 milijonov kupnine.«

Veliki katoliški teolog Karl Rahner je o človeku med drugim zapisal: Der Mnesch ist die zu sich gekommene Undefinierbarkeit, kar po smislu pomeni: Človek je neopredeljiv, se pa zaveda samega sebe.

Slovenci pa smo še slabši, ker se še sami sebe ne zavedamo, saj vendar s prodajo Mercatorja prodajamo tudi del samih sebe in sčasoma, če bi šlo tako naprej, bi se lahko samo »polulali« na svojo osamosvojitev. Ali smo res prišli že tako daleč, da nam samo Bog še lahko pomaga? Srbski publicist Knežević je zapisal: Človek je stvar, ki bi se je razveselil celo Bog, zaradi katere pa bi bilo celo samega vraga sram.

In prav res, ob naši slovenski nedoraslosti zardeva sam Satan, kajti prodaja Mercatorja je nacionalna ne samo sramota, ampak KATASTROFA, pisano z veliko začetnico. In takšno naj bi bilo naše voščilo ob dnevu državnosti? Da gre človeku na bruhanje…

In še pika na i. Glede Janševega bojkota državne proslave, kaj naj rečem? Sam sem sicer simpatizer Janševe stranke, sicer pa najbolj spadam v Novo Slovenijo, vendar, kakor ga po eni strani razumem, ker sklepa na podlagi vrednot, na katerih je nastala slovenska država in med njimi ni bilo »rdeče zvezde«, po drugi strani pa le mislim, ali sem celo prepričan, da smo državljani nove Slovenije vsi Slovenci in da dan državnosti pripada vsem Slovencem, tudi tistim »z rdečo zvezdo«.

Ali ni rekel apostol Pavel (Gal 6,2): Alter alterius onera portate et sic adimplebitis legem Christi. To je: Drug drugega bremena nosite in tako spolnite postavo Kristusovo! Kdor more, naj razume. Sapient sat.

Ivan Kepic, Dragomelj