»Dela imamo še za dober mesec dni. Urediti je treba talne označbe, dokončati pločnike, odvodnjavanje, kanalizacijo in oba vhodno-izhodna platoja,« pravi vodja nadzora gradnje predora Markovec Marjan Ortar. Kot je znano, so gradbišče delavci izvajalca, avstrijske družbe Alpine Bau, zaradi plačilne nesposobnosti zapustili 19. junija.

Predsednik uprave Darsa Matjaž Knez, ki si je včeraj ogledal predor skupaj z državnim sekretarjem v kabinetu predsednice vlade Gašparjem Gašparjem Mišičem, državnim sekretarjem na ministrstvu za infrastrukturo in prostor Bojanom Babičem in vršilcem dolžnosti direktorja direktorata za infrastrukturo Deanom Herendo, zaradi stečaja avstrijskega izvajalca del posebnih zapletov ne pričakuje. V najslabšem primeru bi morali izvesti nov razpis, ki bi se zavlekel do januarja prihodnje leto.

Na cestišču še za mesec dni dela

»Z družbo Alpine Bau potekajo pospešeni dogovori. Nakazuje se možnost, da bi dela končal sam avstrijski gradbinec. Vse je odvisno od stečajnega upravitelja. Če to ne bo mogoče, bomo na gradbišče pripeljali drugo podjetje. Dars je tudi ustrezno zavarovan, izvajalec je pred začetkom gradnje predložil bančne garancije, če bi prišlo zaradi vseh zapletov do morebitnih podražitev,« je povedal Knez in dodal, da se pripravljajo že tudi na nadaljevanje gradnje proti Luciji in naprej proti hrvaški meji.

Še bolj optimističen je Mišič: »Strniti moramo vse informacije in zadevo rešiti. Ne smemo pustiti, da projekt stoji. Poiskati je treba morebitne alternative. Stečaj družbe Alpine Bau ne sme pomeniti podaljšanja rokov. Pomembna je pravna varnost. Poplačati je treba tudi vse izvajalce in podizvajalce. Čim prej se moramo navezati na hrvaški istrski cestni križ. Vse skupaj se predolgo vleče. K temu je pripomogla tudi naša zakonodaja. Veliko dela je še na drugih cestah na Obali. Pomemben je nov vstop v Luko Koper.«

Nočne more, vrtanje in miniranje

Po mnenju strokovnjakov gradnja predora ni povzročila veliko poškodb na stanovanjskih hišah. Več jih je na podpornih zidovih in ograjah. To je potrdil tudi vodja komisije za ugotavljanje škode pri krajevni skupnosti Žusterna Boštjan Lušin: »Okoli 40 lastnikov je prijavilo škodo zaradi razpokanih zidov, škarp in ograj, blizu 20 pa jih ima poškodovano hišo. Vendar nobena ni toliko poškodovana, da bi bili potrebni izselitev in takojšna sanacija. Dogovarjamo se z Darsom. Izvajalec del Alpine Bau še ni končal pregleda poškodovanih objektov. Zdaj smo vsi veseli, da je konec nočnih mor, vrtanja in razstreljevanja. Naš uspeh je bil že to, da smo namesto miniranja dosegli vrtanje.«

Da je bilo ob miniranju, kot da bi bil potres, je povedal tudi Marjan Tomšič, gradbeni strokovnjak, ki ima hišo nad eno izmed predorskih cevi pod Markovcem. »Ko so minirali, je v kuhinji posodo na mizi dobesedno premikalo. Z rezkanjem so se razmere nekoliko omilile, vendar je bilo še vedno zelo moteče, posebno ponoči. Nekaterim so v stanovanju popokale ploščice, sicer pa smo na začetku pričakovali večjo škodo. Zdaj bomo čakali na poplačilo škode. Koliko časa bo vse skupaj trajalo, je težko reči.«