Kot so sporočili iz gibanja VLV, se sicer strinjajo s trditvijo Civilne družbe za pravično Slovenijo, da je Slovenija postala talec centrov moči. To je po njihovih navedbah tudi temeljno spoznanje, ki je spodbudilo vstajniško gibanje. A glede na to, da je bil na četrtkovem zborovanju Civilne družbe za pravično Slovenijo v prvi vrsti Janša z najožjimi sodelavci, je "jasno, da gre pri omenjeni organizaciji zgolj za novo preobleko, ki si jo je nadel Janša, zato da bi se še naprej obdržal na oblasti", so zapisali.

Ob tem so v gibanju VLV začudeni, ker Civilna družba za pravično Slovenijo pozablja, da je bil Janša obrambni minister v času, ko je prišlo do "prve masovne kraje slovenskega premoženja" oziroma je bil zaradi trgovine z orožjem slovenski proračun oškodovan za več sto milijonov evrov.

Organizatorji četrtkovega dogodka po mnenju gibanja VLV pozabljajo tudi, da smo bili v času prve Janševe vlade priča "strahovitemu valu tajkunizacije in masovnega podeljevanja privatizacijskih kreditov", kar da je Slovenijo potisnilo v veliko globljo krizo kot v primerljivih državah. Spregledujejo tudi dejstvo, da je bilo "že v več (ne)pravnomočnih sodnih procesih po Evropi in tudi v Sloveniji ugotovljeno, da je SDS oziroma njen predsednik Janša vpleten v korupcijsko trgovanje z oklepniki finske Patrie," še navajajo v gibanju.

Ob tem dodajajo, da Civilna družba za pravično Slovenijo prav tako pozablja na ugotovitve protikorupcijske komisije, da Janša "ne zna ali noče" dovolj prepričljivo pojasniti izvora svojega premoženja.

Več kot 30 civilnodružbenih organizacij, ki so podpisale deklaracijo Civilna družba za pravično Slovenijo, je sicer na četrtkovem zborovanju v Ljubljani natančneje predstavilo svoje ocene razmer v državi, ki da so dramatične.