Novo mesto. Minister za zdravje Tomaž Gantar očitno ne razmišlja o prekinitvi delovnega razmerja Biserki Simčič, na ministrstvu odgovorni za kakovost in varnost sistema zdravstvenega varstva, čeprav je bila na novomeškem sodišču spoznana za krivo tako resnega kaznivega dejanja, kot je pregledovanje osebne elektronske pošte nekdanjih sodelavcev. »Z zaposleno bom najprej opravil razgovor ter glede na njeno sedanje delovno mesto in njene pristojnosti preveril, na kakšen način in do katerih podatkov lahko dostopa. Na podlagi tega bo sprejeta odločitev o potrebnih ukrepih,« je dejal Gantar.

Nenavadno mila sodba

Na predobravnavnem naroku je Simčičeva priznala krivdo za vsa tri očitana kazniva dejanja in se s sodiščem pogodila za plačilo 6000 evrov kazni v dveh letih, kar pa je glede na zagrožene sankcije nenavadno mila sodba. V oči pa bode še eno dejstvo. Okrajna sodnica Melita Perko je namreč 23. maja preklicala glavno obravnavo, razpisano natanko za danes, in to brez obrazložitve ali navedbe novega datuma. Nato pa se je izkazalo, da je bil predobravnavni narok, na katerem je Simčičeva priznala krivdo, prav 23. maja, ne da bi bil narok kjer koli javno razpisan. Zato se postavlja vprašanje, ali ni šlo morebiti za namerno prikrivanje obravnave pred javnostjo.

Simčičeva je na predobravnavnem naroku priznala, da je med oktobrom 2008 in novembrom 2009 skoraj vsakodnevno odpirala elektronsko pošto zaposlenih v Splošni bolnišnici Novo mesto, tako direktorice kot zdravnikov in drugih uslužbencev, in sicer s pomočjo uporabniških imen in gesel. Sistem je poznala, saj je bila v bolnišnici zaposlena kot vodja splošne službe vse do februarja 2009, ko se je zaposlila na ministrstvu. Poleg tega je Simčičeva nekatera sporočila z zaupnimi podatki celo prenesla na svoj naslov. S tem je zagrešila kazniva dejanja kršitve tajnosti občil, zlorabe osebnih podatkov in napada na informacijski sistem. Za prvi dve kaznivi dejanji je zagrožena denarna kazen ali zapor do enega leta, za tretje pa zapor do dveh let. A je sodišče sledilo predlogu državnega tožilca Srečka Hočevarja in ji za vsa tri kazniva dejanja prisodilo enotno denarno kazen v višini 150 dnevnih zneskov ali skupaj 6000 evrov, ki jih mora plačati v dveh letih, sicer ji lahko sodišče naloži zaporno kazen do največ šest mesecev.

Spor z direktorico

Kot nam je pojasnila predsednica novomeškega okrajnega sodišča Andreja Beg, je bil predobravnavni narok opravljen maja na predlog stranke. Zagovornik obdolženke je namreč sodišče obvestil, da se ne bo mogla udeležiti naroka 6. junija ter da s tožilstvom že potekajo pogajanja glede priznanja krivde. »Sodnica je po tistem, ko sta jo stranki obvestili o doseženem sporazumu, na njun predlog 23. maja opravila predobravnavni narok, pri čemer niti ni bila povsem gotova, ali se bosta stranki dejansko zglasili na sodišču, sploh glede na predhodne zaplete pri vročanju pošte obdolženki. Iz previdnosti se zato tudi ni odločila za preklic naroka, razpisanega za 6. junij, saj bi sodišče, če se stranki 23. maja ne bi zglasili na sodišču in obdolženka ne bi priznala krivde, tako imelo pogoje za nadaljnje obravnavanje zadeve.« To je bil tudi edini razlog, zakaj datum in ura nista bila objavljena na spletu, zatrjuje Begova.

Zadeva, ki sicer izhaja iz spora med Simčičevo in direktorico bolnišnice Miro Retelj, je na plan prišla leta 2009. Takrat jo je obravnaval tudi urad informacijske pooblaščenke in na podlagi ugotovitev zadevo predal policiji. Kmalu zatem je ovadba zaradi domnevne koruptnosti in zlorabe položaja doletela Retljevo, ovadil jo je Aleš Novak, a se je izkazalo, da gre za izmišljeno ime. V bolnišnici je bil takrat opravljen tudi upravni nadzor ministrstva, ki pa je razkril le nekaj manjših nepravilnosti. Vse to naj bi bilo po mnenju Retljeve posledica razkritja spornega početja Simčičeve.