Babice so šolske klopi že zamenjale za porodne sobe, študenti babištva pa bodo morali na to še malo počakati. Zato pa želijo s humanitarno noto pomagati mamicam tudi izven porodnih sob. »Prejšnje leto smo začeli s praznovanjem mednarodnega dneva babištva. Odločili smo se, da bomo tekli. Poleg tega bomo še dobrodelni in zbrali nekaj denarja za ogrožene družine. Naša skrb so novorojenčki in mamice. Moramo jim pomagati še malo drugače kot samo v porodni sobi,« je namen teka predstavil študent in organizator Bojan Renuša.

Lani se je teka udeležilo približno 50 ljudi, zbrali so 350 evrov, ki so jih podarili Klubu študentskih družin Slovenije. Letos so vključili vse socialno ogrožene družine z novorojenčki, da denar porabijo za oskrbo in nego. Družine bo pomagal zbrati Center za socialno delo. Letos je teklo okoli 70 ljudi, tudi Nika Tilinger, študentka prvega letnika fizioterapije: »Če se udeležujemo takšnih tekov, ozaveščamo o pomenu poklica babic, ki ni lahek. Pred kratkim se je rodil nečak, ki mu je na svet pomagala zelo dobra babica, ki je naredila porod. Letos tečem prvič, naredila sem kar dva kroga, naslednje leto pa se ga bom udeležila spet.«

Tekla tudi porodničar in babičar

Tako kot morata stopiti skupaj pri porodu, sta solidarnost z udeležbo na teku pokazala tudi porodničar mag. Miha Lučovnik in babičar Anže Čeh. »Ker naše delo poteka pod streho in za štirimi zidovi, je dobro, da se dobimo na prostem in razmigamo. Teka sem se udeležil v podporo babištvu in za zdravo telo,« je povedal Čeh, mag. Lučovnik pa je k temu dodal: »Teka sem se udeležil, ker so organizatorji študenti, ki sem jim letos predaval in sem ponosen na njihovo udejstvovanje.«

Sodelovanje med porodničarjem in babičarjem je izjemno pomembno, je pojasnil Čeh. »Oba imata zelo pomembno vlogo. Zavedati se je treba, kdaj se pristojnosti babičarjev zaključijo in je treba o patoloških spremembah pri porodu obvestiti porodničarja. Ta nato prevzame pobudo in vodi porod naprej, bodisi v instrumentalni zaključek poroda, kot sta vakuumski porod in forceps, bodisi operativni, kot je carski rez.« Sicer je za fiziološki porod odgovorna babica, ki mora imeti široko znanje za spremljanje zdrave nosečnosti in normalnega fiziološkega poroda kot tudi poporodnega obdobja. Sogovornika sta se strinjala, da je v slovenskih porodnišnicah sodelovanje med babicami in zdravniki dobro.

V Sloveniji je okoli 700 babic

»Svet potrebuje babice – zdaj bolj kot kadarkoli«, se glasi letošnje geslo mednarodnega dneva babic. Lučovnik meni, da bi morale babice prevzeti večjo vlogo že v predporodnem varstvu. V obporodnem varstvu je idealno, da bi bila ena babica na eno porodnico in tega večinoma ne morejo zagotoviti. »Če pogledamo tako, potem v Sloveniji primanjkuje babic,« meni. Teh je v Sloveniji približno sedemsto.

Potrebe po babicah na primarnem nivoju in potem v patronaži opaža tudi Čeh, saj se jih potrebuje dlje časa kot le nekaj ur v porodni sobi. »Naše delo ni vezano le na porodni blok, babica mora biti sposobna obravnavati žensko celostno, od obdobja nosečnosti, obporodnega, poporodnega in obdobja ženske v starosti. Poleg tega pa je pomembna skrb za celotno družino, ki se oblikuje ob porodu.«