Da bo vlada zvišala DDV, je prepričan tudi izredni profesor na ljubljanski ekonomski fakulteti dr. Igor Masten. Direktor trgovske družbe Spar Igor Mervič medtem meni, da dvig DDV ne bo zgolj začasni ukrep, kot je pred dnevi dejal finančni minister Uroš Čufer. Mervič je namreč prepričan, da bo kriza še trajala, ne verjame pa, da bi vlada zvišala nižjo, zdaj 8,5-odstotno stopnjo DDV, ki velja za hrano. Kot je pojasnil, že zdaj 80 odstotkov ljudi pojasnjuje, da krizo občutijo na svoji koži, in če bi se zvišal še DDV na hrano, pa bi bil psihološki učinek še slabši.

Po Umarjevih izračunih je glede na javnofinančno sliko najslabši scenarij, če vlada ne naredi nič. Na uradu so hkrati prepričani, da tudi sami ukrepi na odhodkovni strani ne bi zadoščali, so pa negativni učinki dviga DDV po njihovih ugotovitvah manjši, kot so negativni učinki nekaterih drugih ukrepov. A tudi učinek dviga DDV se zmanjšuje. Če je še lani veljalo, da bi dvig DDV za eno odstotno točko v proračun prispeval od 120 do 150 milijonov evrov, Umar zdaj pričakuje, da bi bil izkupiček pod 100 milijoni evrov. Če se bo javnofinančna slika dodatno zaostrila, bo še manjši. Udeleženci včerajšnje okrogle mize so sicer menili, da bo država DDV prej zvišala za dve kot za eno odstotno točko.

Glede na padanje potrošnje, ki ji je Slovenija priča zadnja leta, je malo verjetno, da bi trgovci dvig DDV lahko v celoti prenesli v cene. »Slovenski trgovci smo podpovprečno donosni, zato bi cene morali zvišati, ali jih bomo lahko, pa bo povedal trg,« je dejal direktor podjetja Bauhaus Samo Kupljen.

Ob tem se je na srečanju odprla še razprava, zakaj bi država denar, pridobljen z dvigom DDV, porabila. Direktor Umarja Vasle je dejal, da je država ta sredstva dejansko že porabila, medtem ko je Masten razkril, da čaka vlado, če namerava vztrajati pri pojasnilih, da bodo ta sredstva porabljena za zagon gospodarstva, veliko dela.

Da bi nevtralizirali negativne učinke, ki bi jih po Mastenovih analizah prinesel dvig DDV za eno odstotno točko, bi morali namreč ustvariti kar 2600 delovnih mest z dodano vrednostjo nad 30.000 evri. Če bi DDV zvišali za dve odstotni točki, se število zviša na 5200 delovnih mest.