V današnjih zelo zgodnjih jutranjih urah je slovenska reprezentanca iz pripravljalne baze pod Pohorjem najprej z avtobusom odpotovala proti letališču na Dunaju, sledila pa sta letalska poleta na linijah Dunaj–Frankfurt in Frankfurt–Reykjavik. Med potniki poleg že pred prvo tekmo zaradi poškodb odpisanih Dragana Gajića in Mateja Gabra danes ni bilo Uroša Zormana, Petra Puclja in Matevža Skoka. Kapetan Zorman in Pucelj sta v domovini ostala zaradi poškodb (koleno), Skok je znova – tako kot na tekmi v Mariboru – tehnološki višek, namesto Zormana in Puclja pa sta se med potniki znašla Nenad Bilbija in Dean Bombač, ki sta bila v dvorani Tabor le v vlogi gledalcev.

»V drugem polčasu tekme v Mariboru nismo bili niti bleda senca ekipe iz prvega. Naša obramba je povsem razpadla, zato sta se tudi vratarja počutila kot tarči na strelišču. Islandci so tako kakovostni in močni, da zgrabijo roko že v primeru, če jim ponudiš samo prst. Mi smo jim ga, kar so izkoristili in nas kaznovali. A ne moti me poraz, zgrešen strel ali kaj podobnega, ampak predvsem to, če se fantje ne držijo dogovorjenega sistema igre in gredo izven njega. Znorim, če posameznik misli, da je pametnejši od kolektiva. Vsak poraz v športu je težak in neprijeten, zame pa ta proti Islandiji še posebej, saj ga, bom iskreno priznal, nisem pričakoval. Še vedno sem prepričan, da smo boljši od njih,« je dejal vidno razočarani selektor Boris Denič, ki je po dveh porazih na zadnjih dveh tekmah na letošnjem SP (Španija, Hrvaška) doživel še tretjega zaporednega. A bolj kot statistika ga skrbi naslednje: »Zavedam se, da fantov po tekmi v Mariboru ne bo enostavno psihološko dvigniti, kajti takšni boleči porazi puščajo velike posledice. A upam, da mi jih bo uspelo motivirati in regenerirati, čeprav so psihološko in telesno prazni.«

Neprespane noči selektorja Borisa Deniča se torej še naprej kopičijo, tako zaradi poraza proti Islandiji (Slovenija je na domačem igrišču izgubila prvič po novembru 2008, ko je v kvalifikacijah za EP 2010 v Avstriji v Zlatorogu pod vodstvom selektorja Mira Požuna klonila proti Nemčiji s 26:27) kot novih težav s poškodbami. A Denič je krivdo za neuspeh proti Islandiji džentelmensko prevzel nase, saj je priznal, da je na klopi pozabil predvsem na Davida Miklavčiča, da je po zadnjem zadetku Islandije 30 sekund pred koncem prepozno vzel minuto odmora... Poleg tega sta mu zdaj od petih krožnih napadalcev po poškodbah Bundala, Gabra in Puclja ostala le dva (Miha Žvižej in Blaž Blagotinšek), zato bo slovenska obramba jutri v dvorani Laugardalshöll še težje ubranila islandsko ofenzivo.

Slavljenec Sebastian Skube, ki je bil skupaj z Vidom Kavtičnikom (po pet zadetkov) najučinkovitejši v slovenski reprezentanci v dvorani Tabor, ni dočakal darila (beri: zmage) ob svojem 26. rojstnem dnevu, ki ga je praznoval prav v sredo. »Mogoče se bo slišalo čudno, a igrali smo dobro, še posebno v prvem polčasu. Pokopal nas je slab začetek drugega polčasa in hud padec v obrambi: v prvih tridesetih minutah smo prejeli le devet zadetkov, v drugih pa neverjetnih dvajset. Če bi mi igrali v popolni zasedbi, bi zanesljivo zmagali,« je prepričan Sebastian Skube po 77. reprezentančnem nastopu in 181 doseženih zadetkih za Slovenijo. Trebanjec, ki je za pet zadetkov porabil le šest strelov, je prepričan, da napredovanje na EP 2014 niti slučajno ni ogroženo, pred povratnim dvobojem v Reykjaviku napoveduje: »Glede na imena in klube, v katerih igrajo Islandci, so verjetno na papirju močnejši kot mi. A mi imamo v svoji igri še precej rezerv, zato gremo po zmago. Najpomembneje je, da poraz iz Maribora v svojih glavah čim prej pozabimo, čim bolje analiziramo lastno igro in predvsem napake v njej, se dobro pripravimo in se osredotočimo le na tekmo na Islandiji.«

»Na žalost nismo prikazali igre, ki nas je krasila na SP v Španiji. Noben poraz ni prijeten, a na srečo ta ni tragičen. Svojo usodo imamo še vedno v lastnih rokah. Po porazu v Mariboru si nismo skoraj nič zmanjšali možnosti za uvrstitev na EP, saj je bilo že pred tekmo in ne glede na razplete preostalih tekem do konca kvalifikacij jasno, da bomo morali za uvrstitev na Dansko v zadnjem krogu doma premagati Belorusijo,« se zaveda Vid Kavtičnik. Levoroki član francoskega Montpellierja (njegovo povprečje na zadnjih petih klubskih tekmah je skoraj 8,5 zadetka na tekmo) se jutri v Reykjaviku nadeja drugačnega razpleta kot v Mariboru: »Islandci so imeli na prvi tekmi več sreče, saj so skoraj ves čas zaostajali, na koncu pa prišli do zmage, ki si je pravzaprav sploh niso zaslužili. Zdaj vemo, kako bodo igrali: spet bodo poskušali odpirati našo sredino in skozi njo v igri ena na ena dosegati zadetke. In to moramo na vsak način preprečiti, sočasno pa izpeljati več (pol)protinapadov. Upam, da se jim bomo na njihovem igrišču oddolžili za poraz, čeprav bo zaradi igranja v gosteh in številnih poškodb to še težje kot v sredo.«