V Državljanski listi (DL) se tudi po odločitvi sveta stranke, da vstopijo v vlado Alenke Bratušek (13 svetnikov je bilo za, šest proti in trije vzdržani), strasti niso umirile. Nasprotno, poraženi Janez Šušteršič, ki je nasprotoval, da bi šla DL v novo koalicijo, je odstopil kot podpredsednik stranke.

Šušteršič: Članom DL manjka poguma

V pismu članicam in članom stranke je Šušteršič takole utemeljil svojo odločitev: »DL je v zadnjih tednih s svojim zaletavim in spremenljivim ravnanjem izgubila veliko podpore javnosti. Postajamo stranka politične preračunljivosti, ki ji njeni partnerji težko zaupajo in katere ravnanja so nepredvidljiva. Volivec, ki bi danes dal glas za DL, bi težko vedel, za kaj v resnici glasuje.«

Šušteršič je prepričan, da vstop DL v koalicijo pomeni zanikanje etičnih standardov, ki jih je ta stranka postavila kot pogoj za sodelovanje v vladi. »Zgolj začasni umik Zorana Jankovića iz državne politike, njegovo vztrajanje kot župana in tiha podpora, ki mu jo pri tem daje Pozitivna Slovenija, nas ne bi smeli zadovoljiti,« ocenjuje bivši finančni minister, ki ga stranke nove koalicije na tem položaju niso več hotele videti. A ker je DL kljub temu vstopila v novo vlado, ne skriva razočaranja nad tem, ko zapiše: »Predsednikovo odločitev, da v koalicijski pogodbi podpre rešitve, ki sem jim izrecno nasprotoval, razumem kot nezaupnico svojemu delu.« Šušteršič članom sveta DL med drugim očita, da niso zbrali dovolj poguma, da bi se uprli vstopu v vlado Alenke Bratušek in s tem odprli pot predčasnim volitvam. Zažugal je tudi, da bo DL soodgovorna za ekonomsko politiko, ki lahko pripelje do prošnje za mednarodno finančno pomoč.

Virant: Neodgovorno bi bilo opazovati, kako se rak razrašča

Predsednik DL Gregor Virant pa je v odgovoru na Šušteršičevo pismo med drugim poudaril: »Oba z Janezom sva se najprej zavzemala za to, da stranka po izstopu iz koalicije v t. i. sredinskem trojčku (DL, DeSUS, SLS) začne pripravljati program nove vlade in da trojček nato k sodelovanju povabi še PS. V tisti fazi torej podpredsednik ni videl težav v sodelovanju s PS. Ko je postalo jasno, da SLS pri tem projektu ne bo sodelovala, pa se je Janez začel zavzemati za to, da preprosto pustimo Janševi vladi, da dela naprej, dokler se predsednik vlade ne bi sam odločil za predčasne volitve. Teoretično torej lahko tudi do leta 2015.«

Virant dodaja, da s tem ni mogel soglašati, kajti: »Dnevno smo opazovali, kakšen nekritičen in brutalen kadrovski cunami zajema državno upravo in gospodarstvo. Prepričan sem, da bi bila velika napaka 'ad calendas graecas' pustiti na oblasti vlado s 30 glasovi podpore v parlamentu in največ 15 odstotki podpore v javnosti. Vlado, katere glavna prioriteta je postalo strankarsko zavzemanje položajev. Taka vlada je za državo škodljiva in stati ob strani in opazovati, kako se rak razrašča, bi bilo povsem neodgovorno!« Zaradi tega je bila podpora konstruktivni nezaupnici Janševi vladi po Virantovem mnenju odgovorno in državotvorno dejanje. Glede Zorana Jankovića pa: »Mi vstopamo v vlado s stranko, ki je ne bo vodil Zoran Janković, ampak mlada, dobronamerna in s korupcijo neobremenjena mandatarka Alenka Bratušek.« tat