Splošne razprave o predlogu novele danes v nadaljevanju februarske seje ni bilo, saj je bila ta opravljena v prvem branju. Poslanci so tako razpravljali o med seboj povezanih štirih dopolnilih SD, s katerimi bi v zbornici ohranili obvezno članstvo. SD se je z amandmaji približala stališčem OZS, ki si je sicer prizadevala za ohranitev obveznega članstva.

Kot je danes spomnil gospodarski minister Radovan Žerjav, ki opravlja tekoče posle, se je vlada v odhodu v koalicijski pogodbi zavezala, da bo odpravila obvezno članstvo v zbornicah, če bodo člani posamezne zbornice takšno voljo izrazili na referendumu, kar se je v primeru OZS tudi zgodilo.

Po njegovih pojasnilih nihče ni silil OZS v referendum. "Izvirni greh tokrat ni na politiki, na vladi, ampak znotraj same zbornice, predvsem na bivšem vodstvu," je poudaril.

Predlog novele zakona je bil usklajen z vodstvom zbornice, je še spomnil Žerjav in dodal, da je vsem v interesu, da zbornica ostane in ohrani pristojnosti, ki jih ima, a ob neobveznem članstvu.

V razpravi je bilo danes mogoče slišati vrsto opozoril glede obveznega članstva. Rado Likar (SDS) je ocenil, da je obvezno članstvo potuha za tiste, ki sredstva pridobivajo, tisti, ki jih dajejo, pa na delovanje zbornice nimajo vpliva.

Po drugi strani pa je Gašpar Gašpar Mišič (PS) predlog novele označil za neprimernega in si zaželel, da bi spisali novega, ki bo usklajen z obrtniki.

OZS: Zakon bo ogrozil delovanje zborničnega sistema

Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije (OZS) je razočarana nad današnjim sprejetjem novele obrtnega zakona v DZ. Ta bo ogrozila delovanje zborničnega sistema in slovenske obrtnike, ki zaposlujejo več kot 120.000 oseb, so poudarili. V OZS se tudi sprašujejo, zakaj vlada ni pripravila odprave obveznega članstva v ostalih zbornicah, kot je npr. KGZS.

V OZS se sprašujejo, zakaj vlada ni pripravila enakega zakona še za Kmetijsko-gozdarsko zbornico Slovenije (KGZS), zdravniško zbornico ..., pa bi imeli vse glavne zbornice v enakopravnem položaju. "Načelo enakosti torej v Sloveniji ne velja," so poudarili v sporočilu za javnost.

V zbornici ocenjujejo, da so "bili lobiji za ukinitev obveznega članstva izjemno močni". Interesi malih obrtnikov in podjetnikov razlikujejo od interesov velikih gospodarskih subjektov, je pojasnil predsednik OZS Alojz Kovšca in dodal, da je nedavna spletna anketa zbornice pokazala, da se 83 odstotkov poslovnih subjektov ob morebitnem izstopu iz OZS sploh ne bi včlanilo v nobeno drugo organizacijo.

"Očitki, da vodstvo OZS ne spoštuje volje svojih članov, izražene na referendumu aprila lani, pa so zavajajoči," so poudarili. Referendum je bil po pojasnilih zbornice napaka starega vodstva OZS, saj ni bila izpeljana nikakršna volilna kampanja, ki bi pripomogla k večji udeležbi članov.

Ob tem so spomnili, da se je referenduma udeležilo le 18,16 odstotka vseh volilnih upravičencev - od teh jih je bilo 69 odstotkov proti obveznemu članstvu.

"Referendumsko vprašanje glede plačevanja članarine OZS lahko primerjamo z vprašanjem slovenskim državljanom, ali bi bili pripravljeni državi plačevati davke ali ne," je prepričan Kovšca.

V OZS poudarjajo, da bodo posledice prostovoljnega članstva občutile zlasti območne obrtno-podjetniške zbornice, ki se ne bodo mogle same financirati. Zbornični sistem sestavlja 62 območnih zbornic, ki so nastajale zaradi potreb obrtnikov, te potrebe pa niso enake potrebam velikega gospodarstva. Sistem je velik in razvejan ter članom zagotavlja specifično podporo.

Posledice prehoda na prostovoljno članstvo bodo obrtniki in mali podjetniki, člani OZS, po pojasnilih zbornice najprej občutili na področju informiranja in zastopanja. Glede na število članov bodo namreč zastopani tudi njihovi interesi v posameznih obrtnih panogah. OZS ne bo mogla učinkovito izvajati aktivnosti na zakonodajnem področju, kar bo na koncu prizadelo prav obrtnike in male podjetnike.

OZS hkrati opozarja tudi na pomen vzgoje in izobraževanja. Zbornici se nalagajo enake obveznosti in naloge kot doslej, ne upošteva pa se dejstva, da OZS v primeru prostovoljnega članstva temu finančno ne bo kos, so navedli in dodali, da bodo številne izobraževalne in svetovalne aktivnosti, ki so bile doslej brezplačne, pa novem plačljive.

"Preoblikovanje zbornice v zgolj tržni subjekt pomeni erozijo zborničnega sistema in napako države. Če zbornico razumemo zgolj kot ustanovo, v katero nekdo vplača 10 evrov na mesec, je to popolnoma napačno razumevanje," je še ocenil Kovšca.

DZ je danes potrdil novelo obrtnega zakona, ki je podlaga za uvedbo prostovoljnega članstva v OZS. Poslanci so imeli sicer na mizi tudi amandmaje, ki jih je vložila SD in so šli v smeri ohranitve obveznega članstva, a so jih zavrnili.