»Stroka že zdaj meni, da je porast lop, garaž in drugih enostavnih objektov nevzdržen. To, da se bo zdaj še veliko več objektov, ki bodo še večjih površin, lahko gradilo brez vsakršnega dovoljenja in sodelovanja stroke, zagotovo ni dobro in na kulturno krajino zagotovo ne bo imelo pozitivnega vpliva,« se je na novo uredbo o razvrščanju objektov glede na zahtevnost gradnje, ki jo je odhajajoča vlada sprejela včeraj, odzvala komisarka za zakonodajo pri Zbornici za arhitekturo in prostor Slovenije Helena Kovač. »Zdi se mi problematično, da se bo zdaj čistilna naprava do 50 stanovanjskih enot lahko zgradila brez gradbenega dovoljenja. Prav tako ograja, visoka dva metra, če tega ne bo prepovedoval občinski odlok. Ali pa da za 150 kvadratnih metrov velik in 6 metrov visok kmetijski objekt ne bo več treba pripraviti projektne dokumentacije. To je že konkreten objekt, za katerega bi morala biti po mojem pripravljena projektna dokumentacija ne samo z vidika mehanske in statične odpornosti, ampak tudi z vidika individualnega videza tega objekta.«

Mnogim ne bo več treba plačati komunalnega prispevka

Kovačeva zato meni, da to ni prava pot do odprave administrativnih ovir in bremen za investitorje in upravne organe, kot spremembo uredbe utemeljuje vlada. Se pa strinja, da bo gradnja za investitorja postala občutno cenejša, saj med drugim za enostavne in nezahtevne objekte ni treba plačati komunalnega prispevka. »Za 50 kvadratnih metrov veliko garažo ne bo treba več plačati tudi nekaj tisoč evrov visokega komunalnega prispevka, kot je to veljalo doslej,« pojasnjuje in se obenem čudi, da se občine ob tem niso oglasile. Sicer pa še pravi, da bodo vse novosti in podrobnosti nove uredbe znane šele, ko bo ta objavljena v Uradnem listu.

Vlada je namreč objavila le povzetek novega predpisa, s katerim širi nabor enostavnih objektov, za katere ni treba pridobiti gradbenega dovoljenja. Prav tako širi nabor nezahtevnih objektov, za katere je sicer potrebno gradbeno dovoljenje, ne pa tudi projektna dokumentacija. Ta je potrebna le za manj zahtevne in zahtevne objekte.

Gre za »mini legalizacijo«

Ob tem je vlada ocenila, da bo po novem približno 35 odstotkov več objektov kot doslej sodilo med enostavne objekte. Število nezahtevnih objektov pa se bo povečalo za več kot 50 odstotkov. Medtem je gradbena inšpekcija presodila, da se bo z novo uredbo število postopkov, ki jih vodijo zaradi domnevno nedovoljene gradnje enostavnih objektov, zmanjšalo do 30 odstotkov. »Uredba na ta način uvaja neke vrste 'mini legalizacijo',« so zapisali na vladi. Poudarili so še, da je »predlog uredbe usmerjen v enostavnejšo, hitrejšo in cenejšo pot do izvedbe gradbene investicije ob upoštevanju gradbenotehničnih predpisov. Pocenitev investicij bo imela pozitiven vpliv na trenutno gospodarsko situacijo«.