Sedemnajstletna Mikaela Shiffrin in avstrijski narodni heroj Marcel Hirscher sta bila junaka zaključka svetovnega prvenstva v alpskem smučanju, ki je bilo nepozabno. S stališča vzdušja in organizacije ter slovenskega izkupička, ki mu je botrovala Tina Maze. Črnjanka je na zadnji preizkušnji na slalomu zasedla peto mesto ter svoj zbir v Schladmingu zaključila z zlato in dvema srebrnima kolajnama. Avstrijci so z organizacijo svetovnega prvenstva postavili temelje, ki bodo v njihovem nacionalnem športu težko ulovljivi. Da bi bili lahko preseženi, pa si težko predstavljamo.

Še ne polnoletna Američanka je svojo državo ovekovečila na mestu najuspešnejše v Schladmingu. Pot, s katero dosega izjemne slalomske uspehe, je pri njeni starosti neverjetna, kot je bilo fascinantno spremljanje njenega reprezentančnega kolega Teda Ligetyja, ki je v Avstriji osvojil kar tri zlate kolajne. Svetovno prvenstvo v alpskem smučanju je na trenutke spominjalo na največje atletsko tekmovanje, kjer je poslušanje ameriške himne nekaj običajnega.

»Slalomska proga v Schladmingu ostaja zame nerešljiva uganka. Lani sem tu slabše smučala na finalu svetovnega pokala, na svetovnem prvenstvu se mi ni posrečil po željah superkombinacijski nastop in tudi na specialnem slalomu nisem pokazala tistega, kar sem si želela. Že od začetka nisem našla pravega ritma, naredila sem tudi napako na ravnini. Čeprav je teren na pogled videti lahek, je težak, poln valov. Na drugi progi sem skušala napasti (po prvem nastopu je bila Tina Maze peta, 47 stotink za vodilno Frido Hansdotter, op. p.). V startni hišici sem slišala, da je Michaela Kirchgasser prevzela vodstvo. Vedela sem, da je smučala dobro, saj je že lani tu izpeljala eno odlično vožnjo. Očitno ji ta teren res ustreza,« je svoj slalomski nastop ocenila Tina Maze, v nadaljevanju pa se je ponosno ozrla na 14-dnevno prvenstvo: »Po koncu sem si oddahnila, da je vsega konec. Bilo je težko do konca zdržati vrhunski ritem. Zelo sem zadovoljna z doseženim na prvenstvu. Ni bilo lahko po tako uspešni in naporni sezoni v svetovnem pokalu priti v Schladming. Izkazalo pa se je, da sem blestela tudi na največji tekmi. Čeprav nisem bila na vseh preizkušnjah stoodstotna, sem zadovoljna s tem, kar sem prikazala.«

»Zdaj se bo treba spočiti. Malce premora bo prišlo prav. Ritem je naporen. Treba se bo maksimalno pripraviti na nove preizkušnje svetovnega pokala. Vsak dan dajem vse od sebe. Več od tega ne zmorem. Vem, da nisem vsak dan vrhunska. Ko pa sem na progi stoodstotna, imajo tekmice težave,« se je slovenska junakinja Schladminga ozrla v nadaljevanje sezone, ki bo trajala še mesec dni. V soboto zvečer je navduševala na osrednjem trgu, kjer je v družbi glasbene skupine I feel Slovenia pod vodstvom Matjaža Jelna odpela svoj glasbeni prvenec My way is my decision. Osrednja zvezda večera pa je bil v Avstriji izjemno popularni glasbenik Andreas Gabalier.

Preden je potegnil črto pod izjemno uspešnim svetovnim prvenstvom, se je vodja ekipe Tine Maze Andrea Massi najprej ozrl na dogodke, ki so se dogajali pred nekaj dnevi, ko sta fizično obračunala z Mitjo Kuncem: »Tina je zelo zrela in občutljiva oseba. Ter moralna. Kar se je zgodilo na svetovnem prvenstvu, ni bilo moralno in prevzemam odgovornost. Če je to nanjo vplivalo pri slalomskem nastopu, je to moja krivda. Moja reakcija ni bila kulturna, a se ne kesam. Mitji Kuncu je treba čestitati, ker je naredil škodo sokrajanki. Ne vem, ali je bilo vse skupaj načrtovano ali je le plod ignorance. Do ignorantov sem se obnašal kot ignorant. Tudi moj živčni sistem je omejen.«

Massi se je ob koncu prvenstva zahvalil tehničnemu sodelavcu SZS Poldetu Flisarju, za katerega pravi, da dela s srcem in ne za denarnico. Pravi, da je poleg direktorice zveze Barbare Kürner Čad, s katero poteka normalna komunikacija, edini, s komer od smučarske zveze sodeluje. Bil je zelo zadovoljen z uspehi Tine Maze, ki ga je navdušila v vseh pogledih, čeprav so njegova pričakovanja venomer zelo visoka. »V slovenski reprezentanci so ljudje, ki odhajajo iz ekipe in izvajajo zadnje udarce ter škodijo smučanju. Kot je rekel Primož Ulaga, bo treba zadeve urediti. Pri tem ga absolutno podpiram. V slovenski smučarski zvezi so obrazi, ki nosijo bundo delodajalca in ga hkrati rušijo. Naš tim pa prinaša kolajne. Ulaga lahko mirno spi, ker ve, da dajemo vse od sebe. Mi ne upravljamo tekmovalcev za šankom. Za takšna početja nimamo časa. V slovenski mentaliteti alpskega smučanja so zasidrani negativnost, frustracije določenih trenerjev, neznanje in še bi lahko našteval. Gre za epidemijo, ki jo mora Ulaga pozdraviti. Mora odigrati vlogo zdravnika in opraviti dezinfekcijo. Od A do Ž. Zamenjati predsednika ne pomeni nič. Treba je imeti dobre vojake, ne generale. Mi smo vojaki. Imam ekipo, ki je ne bi zamenjal nikdar več.«

Mitji Valenčiču se je včeraj na slalomu z desetim mestom, kar je bila najboljša slovenska moška uvrstitev v Schladmingu, odvalil velik kamen od srca. »Zelo sem zadovoljen. Končno sem potrdil, da znam smučati. Po treh zaporednih odstopih na tekmah svetovnega pokala mi je bilo težko. Vesel sem tudi, da mi je dober rezultat uspel pred Kranjsko Goro, kjer bo naslednja tekma svetovnega pokala,« je bil nasmejan v zadnjih dveh mesecih večkrat obupani Mitja Valenčič, ki je dosegel tretji čas na drugi progi. Nasmešek na obrazu je kazal tudi glavni moški trener za tehnične discipline Marko Jurjec. Na izjemno zanimivem slalomu, ki je po številu gledalcev dosegel rekord po obisku (spremljalo ga je 40.000 navijačev rdeče-belo-rdečih), je uspeh kariere s 24. mestom dosegel Patrick Jazbec, ki se je na tekmo prebil skozi kvalifikacije.