Še pred tajnim glasovanjem o zaupnici bo imel Janša priložnost, da svetu stranke pojasni ugotovitve KPK.

Kot smo poročali včeraj, je protikorupcijska komisija pri Janši odkrila večkratno kršitev zakonske obveznosti poročanja o premoženjskem stanju glede razpolaganja z gotovino, lastništva nepremičnin, lastništva premičnin ter prevzemanja jamstev in poroštev.

Janša je sicer na včerajšnjih Odmevih že zavrnil večino očitkov KPK, priznal pa je nekatere zamude pri prijavi premoženja. To je pojasnil z dejstvom, da se je zakonodaja spremenila, sam pa da je to spregledal. «Če bom dobil zaupnice sveta stranke, bom odstopil, vendar s tem ne bo konec, saj je Državljanska lista, ali pa vsaj njen predsednik, v to akcijo vključena in bodo sprožili ustrezne postopke v parlamentu. Temu ne nasprotujem in bom z veseljem te stvari pojasnil, vendar bo tisti, ki bo te postopke sprožil, prevzel tudi posledice za nastali položaj,« je povedal na sinočnjih odmevih.

Iz današnje tiskane izdaje: Bosta? Ne bosta? Morala bi!

»Če bom dobil zaupnico sveta stranke, ki bo glasoval tajno, pa ne bom odstopil, kar sem povedal tudi koalicijskim partnerjem, ne bo pa s tem zadeva končana,« je dejal. Pričakuje namreč, da bo Državljanska lista v parlamentu sprožila »ustrezne postopke« za njegov odstop.

Kot smo poročali že včeraj, so ugotovitve KPK po Virantovem mnenju tako obremenjujoče, da terjajo Janšev odstop z javnih funkcij.

Janša je sinoči še enkrat tudi poudaril, da ni res, da ni pojasnil virov premoženja. »Je pa res, da komisija stoji na oceni, da do leta 2004, ko sem imel 25 let delovne dobe, nisem zaslužil ničesar, da ni bilo premoženja. Čeprav sem prijavil vse in lahko komisija sledi mojemu premoženju od leta 1994, ko se je ta obveza prvič pojavila,« je še povedal.

Na svetu PS najverjetneje tudi odzivi na ugotovitve protikorupcijske komisije

Svet Pozitivne Slovenije pa bo danes razpravljal o Temeljni listini Pozitivne Slovenije - Slovenija 2020. Pričakovati je, da se bodo člani sveta stranke odzvali tudi na ugotovitve protikorupcijske komisije, ki je pri predsedniku Pozitivne Slovenije, sicer tudi ljubljanskemu županu, ugotovila sistematično in večkratno kršitev zakonske obveznosti poročanja o premoženjskem stanju glede razpolaganja z gotovino, vrednostnimi papirji in o spremembah oz. povečanju finančnih sredstev.

Bančni podatki, ki jih je zbrala komisija, namreč kažejo, da je Janković od nastopa županske funkcije leta 2006 dalje na svoje bančne račune v Sloveniji skupno prejel 2,99 milijona evrov. Od tega je približno 2,4 milijona evrov nakazil, ki niso povezana z rednim osebnim dohodkom.

Iz današnje tiskane izdaje: Janši in Jankoviću zmanjkalo pojasnil, denarja pa očitno nikoli

Janković je sicer včeraj v celoti zavrnil očitke komisije. »Kot ugotavlja komisija za preprečevanje korupcije, izvor mojega premoženja ni sporen, glede očitkov, da o spremembi višine premoženja nisem redno poročal, pa vztrajam pri tem, da poročanje ni bilo potrebno, ker se višina mojega premoženja ni spreminjala,« je sinoči zatrdil Janković.

Svet stranke bo danes sicer razpravljal o Temeljni listini Pozitivne Slovenije, ki bo predstavljena tudi na sobotnem kongresu stranke. Gre za programski dokument, ki zajema vrednote stranke, med temi solidarnost in pravičnost, ter vizijo razvoja slovenske družbe. Svet bo obravnaval tudi spremembe statuta. Program kot temeljne vrednote opredeljuje solidarnost in pravičnost, pa tudi družbeno enakost. »Prepričani smo, da morata imeti vsak posameznik in vsaka posameznica enako možnost za osebni razvoj in da na to možnost ne smejo vplivati niti pozitivne niti negativne okoliščine, na katere posameznik sam oziroma posameznica sama nima vpliva,« je zapisano v povzetku dokumenta.