Janša bo svoj zagovor najprej povedal članom stranke, moti pa ga, da osnutka poročila protikorupcijske komisije ni videl in nanj ni mogel dati ugovora. V sredo bo stranki dal pojasnilo in če za stranko ne bo zadovoljivo, bo odstopil kot predsednik stranke in kot premier, je napovedal.

V današnjih odmevih se je obregnil tudi ob predsednika Državnega zbora Gregorja Viranta in povedal, da je je sklical novinarsko konferenco, ne da bi poslušal njegovo stran zgodbe.

Premier je dodal, da je komisiji dal vsa pojasnila, a ga niso želeli poslušati. Po njegovih besedah so v poročilu stvari, ki ga sploh niso spraševali.

Janković očitke v celoti zavrača

Predsednik PS in ljubljanski župan Zoran Janković v celoti zavrača očitke protikorupcijske komisije, saj gre po njegovem mnenju za stare zadeve, ki so bile javnosti že velikokrat pojasnjene. Kot so danes sporočili iz Mestne občine Ljubljana, se višina njegovega premoženja ni spreminjala, zato tudi ni bilo potrebno poročanje o tem.

»Kot ugotavlja komisija za preprečevanje korupcije, izvor mojega premoženja ni sporen, glede očitkov, da o spremembi višine premoženja nisem redno poročal, pa vztrajam pri tem, da poročanje ni bilo potrebno, ker se višina mojega premoženja ni spreminjala,« je prepričan Janković.

Ob tem poudarja, da ni prišlo do nikakršnega oškodovanja premoženja Mestne občine Ljubljana. »Komisija za preprečevanje korupcije v mojem primeru ne ugotavlja korupcije, ampak zgolj možnost korupcijskega tveganja, kar pa odločno zavračam,« je še poudaril. Janković bo sicer podrobnejša pojasnila podal na novinarski konferenci v sredo.

Virant in Žerjav jasna v svojih stališčih, Erjavec pa želi še preiskavo Dursa in policije

Pred začetkom koalicijskega vrha sta bila predsednika DL in SLS, Gregor Virant in Radovan Žerjav jasna, da bi morala morala Janez Janša in Zoran Janković ob očitkih poročila protikorupcijske komisije odstopiti s svojih položajev. S tem se strinja tudi predsednik SD Igor Lukšič. Karl Erjavec (DeSUS) bi počakal še na preiskavo Dursa in policije, Ljudmila Novak (NSi) pa miri strasti in opozarja, da se »nobena juha ne poje tako vroča, kot se skuha«. Predsednik republike Borut Pahor pa je zaradi ugotovitev KPK zaskrbljen. Iz njegovega urada so sporočili, da te še poglabljajo nezaupanje ljudi v politiko v trenutku, ko predsednik v Bruslju najvišjim predstavnikom EU pojasnjuje napredek Slovenije v spopadu s krizo.

Ugotovitve protikorupcijske komisije glede premiera in predsednika SDS Janeza Janše ter prvaka PS Zorana Jankovića so tako obremenjujoče, da terjajo njun odstop z javnih funkcij, meni predsednik DZ Gregor Virant. Po njegovem je nesprejemljivo, da ne spoštujeta zakona o poročanju o premoženju in da komisiji nista znala pojasniti izvora premoženja.

Dobro pa je, pravi predsednik DZ in prvak DLVirant, da se je komisija za preprečevanje korupcije lotila preverjanja premoženjskega stanja najvišjih politikov v državi, in dobro je tudi, da je pri petih predsednikih strank vse v redu.

Po Virantovih besedah bodo ugotovitve gotovo imele neke politične konsekvence, a sta sedaj na potezi Janša in Janković. »Drugi se bomo odločali po njuni odločitvi,« je dejal. Na vprašanje, ali lahko vse to ogrozi koalicijo, je odgovoril, da ni on tisti, ki se mora sedaj o tem odločati, ampak sta na potezi Janković in Janša.

Priložnost za pojasnila pa je bila po Virantovem mnenju sicer predvsem pred komisijo za preprečevanje korupcije.

Če Janković in Janša ne odstopita, pa je to v sedanjem času, »ko je zaupanje v politiko že tako na nizki točki, katastrofalno sporočilo«, še meni Virant in dodaja, da druge možnosti dejansko ni.

Žerjav pričakuje pojasnila

Gospodarski minister Radovan Žerjav je pred koalicijskim vrhom dejal, da če bi bil sam tarča tako hudih očitkov, »ta trenutek ne bi bil več minister in predsednik stranke«, saj bi že podal svoj odstop. Žerjav tako danes pričakuje pojasnila, poudarja pa, da so očitki izjemno resni.

"V SLS pometamo pred svojim pragom," je Žerjav dejal pred koalicijskim vrhom. Kaj bosta storila Janša in Janković, pa bomo po njegovih besedah še videli. "Očitno se je politika znašla pred resnim razpotjem, kjer se bo morala znati prečistiti. Sicer tok dogodkov v državi ne bo šel v pravo smer," je prepričan Žerjav.

Kako bo SLS ravnal, če Janša in Janković ne odstopita, zlasti predsednik vlade, bodo po besedah Žerjava odločali organi stranke.

Erjavec: Obtožbe so hude

Če ugotovitve KPK držijo, se predsednik DeSUS Karl Erjavec strinja, da to terja njun odstop. Najprej pa od Janše na današnjem koalicijskem vrhu pričakuje pojasnila glede izvora premoženja. Sicer pa so očitki komisije po besedah Erjavca hudi.

Erjavec meni, da bi morali poleg komisije za preprečevanje korupcije premoženje obeh predsednikov strank preučiti tudi ostali organi pregona, policija in davčni urad.

Najprej je treba po Erjavčevih besedah ugotoviti, kaj je z očitki Janši, če držijo, pa bo treba razmisliti, kako naprej. Zlasti predsednik vlade bi moral povedati, kako vidi svojo vlogo v prihodnje, je prepričan Erjavec. Enako odgovarja na vprašanje, ali je zanj bolj sprejemljiva tehnična vlada ali predčasne volitve. Če ugotovitve komisije držijo, je namreč več možnosti, pravi.

Lahko se sestavi enako vlado z drugim predsednikom, lahko se sestavi drugačno vlado, z drugimi strankami. Če ne bi bilo nobene rešitve, pa bi prišle v poštev tudi predčasne volitve, je pojasnil prvak DeSUS, ki pa želi pred vsem tem pojasnila Janše.

Ljudmila Novak: Nobena juha se ne poje tako vroča, kot se skuha

Predsednica stranke Nova Slovenija pa miri strasti z besedami, da se nobena juha ne poje tako vroča, kot se skuha.

Ugotovitve protikorupcijske komisije, ki predsedniku SDS in premieru Janezu Janši ter predsedniku PS Zoranu Jankoviću očita kršenje protikorupcijske zakonodaje, je treba v miru pregledati. Vendarle pa mora politik odstopiti takrat, kadar je pravnomočno obsojen, je poudarila Novakova.

Vsak mora po njenih besedah namreč imeti možnost, da se zagovarja in da pojasni, česar ga obtožujejo. Novakova meni, da mora politik sam pri sebi imeti občutek, ali so ugotovitve resnične ali jih lahko še kako pojasnil.

Lukšič: Ni pričakovati, da se bosta Janša in Janković odločila za "radikalne ukrepe"

Predsednik SD Igor Lukšič ocenjuje, da bi morala Janša in Janković krepko premisliti zadevo in nato narediti to, »kar večina pričakuje«. A je po njegovem težko pričakovati, da se bosta odločila za »kakšne radikalne ukrepe«.

Za Slovenijo je zelo slabo, da imamo v vrhu slovenske politike dva človeka, ki ignorirata prakso, ki jo hočemo v državi uvesti, tj. da imajo politiki transparentne finance, da znajo pojasniti, od kje jim prilivi, in v kolikor tega ne znajo, da zapustijo položaje, je v odzivu na ugotovitve protikorupcijske komisije dejal Lukšič.

Upa, »da je to tista kaplja čez rob, ki bo končno pomenila uvajanje nove prakse v slovensko politiko«. Na konkretno vprašanje, ali bi Janša in Janković morala odstopiti, pa odgovarja, da bi bilo prav, »da krepko premislita zadevo in nato naredita to, kar večina pričakuje«.

Najprej sta na potezi Janković in Janša

Vendar pa o možnostih, ki bi sledile morebitnemu odstopu - ali bi se sam zavzel za tehnično vlado ali za predčasne volitve - še ne želi govoriti. Najprej morata onadva narediti ustrezno potezo, šele potem bo čas za premislek o tem, kako naprej, pravi.

Dodaja, da »nima smisla prehitevati, ker izkušnje žal kažejo, da se ljudje v takih situacijah zaenkrat v Sloveniji praviloma niso odločali za to, kar bi morali narediti«.

Kar pa je za Slovenijo pomembno, je po njegovih besedah to, da dobi neko vlado, ki bo kredibilna. Lukšič opozarja, da ima vlada 18-odstotno podporo in da je to ključen problem. Problematizira tudi, da se vlada z 18-odstotno podporo loti prodaje slovenskega premoženja. »Enostavno vemo, da to ne bo speljano kredibilno, ne more biti,« ugotavlja.

»Če te posle vodijo ljudje, ki ne znajo pojasniti, kako jim je prišlo 200.000 na račun, kako bodo znali pojasniti, kam bodo izginile te silne milijarde. Za 12 milijard gre,« je še menil prvak SD.

O spornih premoženjskih zadevah Janeza Janše in Zorana Jankovića so prvi pisali novinarji Dnevnika. Preberite članke Primoža Cirmana, Vesne Vuković, Petra Pahorja in Tomaža Modica:

- Naveza Janša-Imos: od preprodaj stanovanj do milijonskih poslov z državo

- Janez Janša o svojih stanovanjih nekoč tako, danes drugače

- Grepov denar na račun Jankovićeve firme

- Grepovo posojilo za nakup Electinih nepremičnin

- Baza Dante tudi v poslih Jankovićevih z zemljišči na Barju

- Janković na rešetu kriminalistov Odredba omenja tudi pridobivanje evropskih sredstev za Stožice, ki jih je odobrilo Lukšičevo ministrstvo