Prvi je z izjavo pohitel prvak Državljanske liste in predsednik državnega zbora Gregor Virant. »Ugotovitve komisije za preprečevanje korupcije (KPK) so tako obremenjujoče, da terjajo odstop obeh funkcionarjev z obeh funkcij,« je včeraj povedal v preddverju parlamenta. Po večernem koalicijskem vrhu pa je na vprašanje, ali njegov poziv k Janševem odstopu, pomeni položaj, ko mora ali odstopiti premier ali DL oditi iz koalicije, pa je odgovoril, naj počakamo. »Zdaj sta na potezi Janša in Janković. Drugi se bomo odločali po njuni odločitvi.«

Oster je bil tudi predsednik Slovenske ljudske stranke Radovan Žerjav, ki je znan po tem, da iz svoje stranke odslavlja člane, ki ne izpolnjujejo moralno-etičnih standardov. Ocenil je, da so očitki KPK na račun Zorana Jankovića in Janeza Janše resni. »Če bi se to danes zgodilo meni in bi protikorupcijska komisija o meni sprejela takšne odločitve in takšne očitke, kot jih je sprejela proti predsednikoma dveh največjih strank, danes ne bi bil več gospodarski minister in tudi predsednik stranke ne,« je novinarjem pred začetkom poznopopoldanskega koalicijskega sestanka povedal Žerjav.

Od tega sestanka je veliko pričakoval predvsem zunanji minister in predsednik DeSUS Karl Erjavec. Od premierja je želel slišati, zakaj protikorupcijski komisiji ni ustrezno pojasnil, od kod mu premoženje. »Če očitki KPK, ki so zelo hudi, držijo, bo treba razmisliti, kako naprej z vlado. Možnosti je več: ista vlada z drugim mandatarjem, drugačna vlada, ki jo podpirajo druge stranke v DZ, na koncu pridejo v poštev tudi predčasne volitve. Toda najprej želim razlago predsednika vlade, zakaj KPK ni celovito pojasnil, od kod mu premoženje. Mislim, da mora vsak, ki opravlja javno funkcijo, to znati pojasniti,« je ocenil Erjavec.

Predsednica Nove Slovenije Ljudmila Novak je bila do premierja Janeza Janše med vsemi prvaki koalicijskih strank še najbolj zaščitniška, ko je dejala, da se nobena juha ne poje tako vroča, kot se skuha. »Poročilo protikorupcijske komisije je treba spoštovati in ga tudi upoštevati. Vendar sama ocenjujem, da se ne gre z nobeno oceno prenagliti. Stvari je treba v miru pregledati in premisliti. Če so odločitve KPK dokončne, morajo vzeti to v obravnavo organi pregona,« je poudarila Novakova in na vprašanje novinarjev, ali bi morala Janša in Janković odstopiti, odvrnila: »Politik mora odstopiti takrat, ko je pravnomočno obsojen.«

Zelo obremenjujoče ugotovitve

Pravnik dr. Rajko Pirnat pa poudarja, da ugotovitve KPK glede Janše in Jankovića niso ugotovitve »o neznanem kraju in načinu«, temveč so za oba javna funkcionarja zelo obremenjujoče, zato po njegovem ne bi smele ostati brez političnih posledic. Pirnat meni, da bi prvaka SDS in PS morala razmisliti o odstopu ali pa zelo dobro pojasniti, kaj je z vsemi ugotovljenimi nezakonitostmi, sumi kaznivih dejanj in korupcijskih ravnanj, ki jima jih očita KPK. »Toda tega komisiji očitno nista znala pojasniti, zato bi najbrž to še toliko težje storila javno,« ocenjuje Pirnat.

Poročilo protikorupcijske komisije opisuje kot izredno podrobno in zelo prepričljivo: »Nikakor ga ni mogoče označiti kot nekaj, kar ne bi bilo zelo pomembno za presojo odgovornosti omenjenih dveh javnih funkcionarjev. V njem so zelo natančno navedene ugotovitve o zelo resnih korupcijskih tveganjih in tudi o sumih kaznivih dejanj, zato poročilo nikakor ne sme biti brez posledic. Če posledic ne bo, bo to le pripomoglo k javnemu dojemanju, da obstaja veliko korupcije, ki nikakor ni sankcionirana.«

Kresalova je odstopila...

Profesor Pirnat je zelo zadovoljen, da je KPK proti Jankoviću in Janši vodila postopek, ki ustreza standardom varstva pravic: vpletenim je dala možnost izjasniti se, opravila je zaslišanje... »Postopek je bil voden podrobno, z natančnimi ugotovitvami datumov nakazil... To je dokazni standard, kakršen zadošča za kazenski postopek. Prav zaradi zelo natančno izvedenega postopka se mi zdi to poročilo protikorupcijske komisije za Janšo in Jankovića precej obremenjujoče. Komisija za posamezna dejanja sicer neposredno ne ugotavlja, da bi bila korupcijska, ampak da obstaja utemeljen sum korupcije. Položaj se mi zdi v tem smislu vsaj primerljiv s primerom Kresal,« pojasnjuje Pirnat.

Spomnimo, nekdanja predsednica LDS Katarina Kresal je zaradi načelnega mnenja KPK, da naj bi šlo v primeru najema stavbe NPU za sum korupcije, iz objektivnih razlogov odstopila kot notranja ministrica. Pirnat glede Jankovića in Janše pravi, da je treba počakati, kakšni bodo odzivi na njuno ravnanje, kajti: »Oba imata zelo trdno bazo privržencev, ki ju podpirajo. Vprašanje je, kako bo to politično učinkovalo.«

Novi standardi?

Na ugotovitve protikorupcijske komisije se je odzval predsednik republike Borut Pahor in izrazil zaskrbljenost. Kot so sporočili iz njegovega urada, ugotovitve poglabljajo nezaupanje ljudi v politiko prav v trenutku, ko Pahor v Bruslju najvišjim predstavnikom EU pojasnjuje napredek Slovenije v spopadu s krizo.

Na frankfurtskem letališču smo sinoči ujeli tudi nekdanjega predsednika protikorupcijske komisije Draga Kosa in ga povprašali za mnenje o ugotovitvah komisije v zvezi z Jankovićem in Janšo. »To je idealna priložnost, da začnemo v Sloveniji vzpostavljati nove standarde z odstopi. A bojim se, da bo tudi ta priložnost ostala neizkoriščena,« nam je dejal.