Kot so danes v zvezi s številnimi vprašanji in dvomi glede vpisovanja v prve razrede srednjih šol za šolsko leto 2013/2014 sporočili z ministrstva za izobraževanje, znanost, kulturo in šport, je namreč razpis programov pogoj za ugotavljanje interesa, njihovo dejansko izvajanje pa je odvisno od ustreznega števila vpisov.

Ob tem dodajajo, da ministrstvo potrjuje usmeritev Bele knjige, da teži k zmanjšanju števila vpisov v gimnazije in spodbuja povečanje vpisov v druge smeri, ki dijakom z maturo omogočajo izbiro med takojšnjo zaposlitvijo in nadaljevanjem študija na ustreznih fakultetah.

"Od tod sklep o zmanjšanju števila oddelkov. Končna odločitev pa bo sprejeta na osnovi števila vpisov oziroma izkazanega interesa. Če obstaja ustrezna kakovost, ki izhaja iz podatkov o uspehih na maturi, če so zagotovljene ustrezne prostorske zmogljivosti in če je interes za vpis, bo ministrstvo razmislilo o možnosti, da dovoli uvedbo večjega števila oddelkov," so zapisali na ministrstvu, ki ob tem dodatno pojasnjujejo stališča glede treh šol, večkrat omenjenih v javnosti.

V zvezi z Gimnazijo Franceta Prešerna v Kranju ministrstvo poudarja, da ta gimnazija ne bo deležna nobene posebne ugodnosti, ampak bodo pogoji za to gimnazijo enaki kot za ostale gimnazije v Sloveniji.

V zvezi s trditvami, da je bila Škofijska klasična gimnazija Šentvid deležna privilegijev, ker je za prihodnje šolsko leto predviden dodatni oddelek, ministrstvo navaja, da je v koncesiji izrecno predvideno, da v tej gimnaziji vsako četrto leto deluje dodatni oddelek. Ministrstvo je tako samo spoštovalo veljavno koncesijo, so navedli.

Glede Ekonomske šole Ljubljana pa ministrstvo pravi, da bo ta šola ohranila svojo tradicijo, vključno s prvim letnikom, vendar v perspektivi ne več na sedanji lokaciji, ampak v ustreznejših prostorih v Ljubljani. Že v četrtek pa so za STA potrdili, da bodo Ekonomsko šolo Ljubljana na Prešernovi združili s Srednjo ekonomsko šolo Ljubljana na Roški.