Parlament Kosova je ratificiral tudi sporazum z Evropsko unijo o nadaljevanju misije Eulex do junija 2014. Ta misija Kosovu pomaga pri nadaljnji izgradnji kosovskega pravosodja, carine in policije.

Ustavna dopolnila je potrdilo 98 poslancev, 10 jih je bilo proti, dva pa sta se vzdržala, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina.

Proti je bila opozicijska stranka Samoopredelitev. Vodja poslanske skupine te stranke Visar Ymeri je dejal, da ustavna dopolnila niso končala nadzorovane neodvisnosti, ampak se s sporazumom z EU pravzaprav začenja nova faza nadzora, ker bo Eulex na Kosovu še dve leti.

Skupina ISG naj bi sicer v ponedeljek dokončno potrdila, da na Kosovu poslej ne bo več mednarodno nadzorovane neodvisnosti, ki jo je predvidel načrt nekdanjega posebnega odposlanca ZN za Kosovo Marttija Ahtisaarija iz leta 2007.

Kosovo je samostojnost razglasilo 17. februarja 2008. Doslej je to državo priznalo 91 držav, med njimi tudi Slovenija.

Mednarodna skupnost je nadzor izvajala prek civilnega predstavnika, ki je lahko popravljal zakone in druge odločitve. Nazadnje je bil na tem položaju Nizozemec Peter Feith, položaj pa se bo zdaj ukinil.

Tudi po polni suverenosti pa bodo na Kosovu še naprej ostale Natove sile Kfor, ki skrbijo za varnost. Ostaja tudi posebni predstavnik in vodja urada EU na Kosovu, nekdanji slovenski zunanji minister Samuel Žbogar, ki je po poročanju Hine že pozdravil današnjo odločitev parlamenta.

"Pozdravljamo današnje odločitve parlamenta o nadaljevanju partnerstva med Kosovom in Eulexom. Krepitev vladavine prava na Kosovu ostaja prioriteta in naš skupni cilj, z današnjo odločitvijo pa bomo do tega prišli hitreje," je dejal Žbogar in ocenil, da je kosovski parlament z današnjimi odločitvami potrditev zavezanosti Kosova k evropski prihodnosti.