Rok za oddajo ponudb se je iztekel včeraj, a je ponudbo oddal samo MSD, so nam pojasnili na Inštitutu za varovanje zdravja (IVZ). Za odmerek tako kot pri prejšnjih razpisih MSD zahteva 37,73 evra, pri cepljenju pa so potrebni trije odmerki. Ključno vprašanje je, ali bodo kljub revizijskemu zahtevku GSK lahko naročili cepivo MSD: naročajo namreč obe cepivi, a ločeno.

Pri tokratnem poskusu naročanja cepiva, že tretjem zapored, je IVZ kot naročnik po številnih zapletih in padcu prvotnega razpisa na državni revizijski komisiji skušal ubrati bližnjico. Tako so nameravali naročati kar obe cepivi, zdravniki na terenu pa naj bi se odločali, ali bodo cepili z dvovalentnim ali štirivalentnim. Dvovalentno cepivo GSK preprečuje raka materničnega vratu, štirivalentno cepivo MSD pa poleg tega preprečuje še genitalne bradavice. Za cepivo GSK so ceno omejili na 22 evrov oziroma najnižjo ceno, ki so jo doslej postavili pri tej farmacevtski družbi, za cepivo MSD pa bi bili pripravljeni odšteti največ 37,73 evra oziroma ceno, ki jo je ta ponudnik zastavil pri dveh dosedanjih razpisih. Tudi salomonski pristop, s katerim so skušali preprečiti nadaljevanje pritožb in zamikanja nakupa, pa očitno ni deloval.

V GSK ocenjujejo, da bi država ob sedanjem pristopu k naročaju za cepivo plačala več, kot je potrebno. "Menimo, da postopek javnega naročanja, kot smo mu priča v primeru zadnjega javnega naročila za cepivo, ni pripravljen v skladu z nacionalnimi in evropskimi pravili o postopkih javnega naročanja ter se znatno razlikuje od praks javnega naročanja cepiv, ki veljajo v drugih državah EU. Takšen postopek nabave med različnimi ponudniki ne omogoča nikakršne konkurenčnosti pri ponudbi najnižje cene za cepivo, kar je sicer tudi glavni namen izvedbe javnega naročanja z razpisom," pojasnjujejo. Na IVZ njihov revizijski zahtevek še preučujejo.