Upornikom finančno in tudi z obveščevalnimi podatki pomagajo Združene države, saj je predsednik Barack Obama po poročanju ameriškega tiska že pred meseci dal tajno pooblastilo Cii, ki pa po trditvah neimenovanih virov vendarle še ne vključuje neposredne pomoči v orožju. Medtem so spopadi vnovič izbruhnili tudi v Damasku, kjer so provladne sile po trditvah več virov aretirale in mučile sto ljudi, sedemdeset pa naj bi jih usmrtili. Trditve o usmrtitvah letijo tudi na upornike.

Središče osvobojenega ozemlja

Uporniki so v Alepu na severozahodu države zabeležili nekaj uspehov. Uspelo naj bi jim odpreti koridor neposredno do turške meje, Alep pa zdaj skušajo spremeniti v središče osvobojenega ozemlja in v odskočno desko za vojno v drugih delih države, morda po zgledu libijskih upornikov, ki so imeli takšno postojanko v Bengaziju. Uporniki so med drugim zasegli en tank in z njim obstreljevali letališče v oporišču Menah, prek katerega bi vladna vojska lahko pripeljala okrepitve. Pričakuje se namreč večji napad vladnih sil.

Na spletu se je medtem pojavil posnetek, na katerem so domnevno uporniki na neko dvorišče pripeljali štiri okrvavljene in na pol slečene pripadnike vladne vojske, jih postavili ob zid in postrelili s kalašnikovkami. Human Rights Watch je dejal, da bi lahko šlo za vojni zločin.

Izbiranje skupin, ki bi dobile ameriško orožje

Ameriški mediji so medtem razkrili tajno pooblastilo Obame obveščevalni službi Cia in drugim vladnim agencijam, da lahko skrivaj pomagajo upornikom. Pooblastilo naj bi podpisal v preteklih mesecih in ni presenetljivo, saj je bilo že več poročil o delovanju Cie na sirski meji s Turčijo, od koder naj bi vodila svoje operacije v državi. Obama je pretekli teden odobril tudi finančno pomoč svobodni sirski vojski. Za zdaj pa naj bi se Washington držal nazaj pri dobavi orožja upornikom, čeprav naj bi o tem vse bolj razmišljali po neuspelih poskusih nadgradnje sankcij proti uradnemu Damasku v varnostnem svetu OZN. Sicer pa upornike na meji s Turčijo z orožjem zalagata Savdska Arabija in Katar, ki financirata tudi osebne dohodke upornikov. Obe državi se pri tem posvetujeta z ZDA, ki pa imajo po ocenah strokovnjakov pomisleke, katerim skupinam zagotoviti vojaško pomoč. Uporniška vojska namreč sicer ima enotni skupni cilj zrušiti režim predsednika Bašarja Al Asada, toda za tem skupnim ciljem so skriti zelo različni interesi, Američani pa naj bi bili previdni, da ne bi ponudili podpore tistim, ki bi se lahko obrnili proti njim.

V Damasku spet spopadi in civilne žrtve

V Damasku je vladna vojska medtem sprožila dva napada na upornike, po trditvah teh in očividcev pa so pri tem ubili sedemdeset ljudi, tudi 35 civilistov. Eden od prebivalcev je za zahodne medije po telefonu dejal, da je videl najmanj 35 trupel, ki so imela krogle v glavi ali vratu. Organizacija Sirski observatorij za človekove pravice s sedežem v Veliki Britaniji je v poročilu zapisala, da so provladne sile zajele sto ljudi in jih mučile, dan kasneje, v četrtek, pa so našli 43 trupel, še 27 pa v drugi ločeni operaciji sirske vojske. Vladna stran trdi, da so se uprli vojski, ki je hotela pregledati neko kmetijo.