"Ne gre samo za to, ampak ko enkrat začnemo s takšnim kreditiranjem, ni razloga zakaj nekaterim državam ne bi kredite celo odpisali," je za Dnevnik.si še povedal Tajnikar in dodal: "Nekatere države, tudi mi (Slovenija, op.a.), bodo za te rešitve, Nemčija pa pričakovano ne. Če razumemo kako deluje evrocona, bodo neki notranji transferji morali obstajati, saj na trgu prihaja do prelivanja denarja v razvite države. Nemčija na zadevo gleda zelo pragmatično."

Podporo naj bi Italija in Francija uživali tudi iz Luksemburga, kjer minister za zunanje zadeve Jean Asselborn trdi, da ne gre zgolj za željo po črpanju denarja za reševanje držav brez omejitev. "Pač pa gre za to, da moramo nujno razviti finančni inštrument, ki bo učinkovito zavrl špekulacije," trdi Asselborn.

Nemško zvezno ministrstvo za finance pa na drugi strani odločno zavrača možnost dodelitve bančne licence skladu ESM. "Ne opažamo nobene potrebe po tovrstnem ukrepu," so danes napisali v sporočilu za javnost in dodali, da trenutno ne izvajajo nobenih razprav na to temo.

Asselborn kritičen do Nemčije

Kljub temu pa je Asselborn ostro pozval nemške predstavnike, naj pokažejo več solidarnosti: "Kot evropski državljan ne bom dovolil Nemčiji, da se obnaša kot država, pred katero bi se morali bati."

Pri podelitvi bančne licence skladu ESM gre za možnost, da bi sklad posledično imel dostop do praktično neomejenih sredstev za neposreden nakup državnih obveznic, viri iz ECB pa navajajo da gre pri takem početju za neposredno financiranje držav, kar pa evropska pogodba njenim inštitucijam prepoveduje.

Nemčija ima v ECB največji kapitalski delež, a brez pravice veto

Nemška centralna banka in zvezna vlada sta odločno proti bančni licenci za sklad ESM, saj se bojijo, da bo ECB, če bo začela neposredno financirati države, izgubila svojo neodvisnost. Nemčija ima sicer v ECB največji kapitalski delež, nima pa pravice veto.

Nekdanji glavni ekonomist v ECB Jürgen Stark, vidi omenjen predlog podelitve licence kot jasno kršitev zakona. "Nahajamo se v času, ko že tako zelo široko dojemamo nekatere evropske zakone, ta predlog pa bi zadevo popeljal čez rob." je povedal Stark in dodal, da je ECB v njenem statutu prepovedano neposredno financiranje držav. Posredno financiranje sicer poteka že več let, saj je banka po tržni vrednost odkupovala državne obveznice v vrednosti več kot 200 milijard evrov.

"Transferji so s kratkoročnega vidiga za Slovenijo koristni"

Tajnikar meni, da kadar ocenjuejmo Slovenijo, moramo ločiti dolgoročne in kratkorčne razmere v evroobmočju. "Slovenija ni tista ki zelo veliko izgublja, ali tista, veliko daje, je samo v vključena v ta prostor. V tem trenutno so vsi evropski mehanizmi za slovenijo koristni," je povedal ekonomist in zaključil: "Transferji so s kratkoročnega vidika za Slovenijo koristni. Prepričan pa sem, da je pri tem potrebno bit zelo previden. Kot rečeno menim, da Slovenija ni država ki bi te tranferje Izkoriščala ali prek njih bila izkoriščena."