"Izgubiti ne smemo nobenega trenutka več," je po poročanju tujih tiskovnih agencij v danes objavljenem pogovoru za nemški časnik Süddeutsche Zeitung poudaril Juncker.

"Svet razpravlja o tem, ali bo območje evra čez nekaj mesecev še obstajalo," je opozoril. "Z vsemi možnimi sredstvi moramo jasno pokazati, da smo trdno odločeni zaščititi finančno stabilnost monetarne unije," je sporočil 17 finančnim ministrom evrskih držav.

Ob tem je vodja evroskupine potrdil, da so države s skupno evropsko valuto skupaj z ECB in začasnim skladom za zaščito evra (EFSF) pripravljene na urgentno kupovanje obveznic ranljivih evrskih držav.

"Še vedno nas čaka odločitev, kaj točno bomo naredili in kdaj," je pojasnil in dodal, da bo hitrost ukrepanja odvisna od razvoja dogodkov v naslednjih nekaj dneh.

Po Junckerjevih besedah pa vse "blebetanje" o Grčiji pri tem čisto nič ne pomaga. Kot je dejal, izstop te države iz območja evra ni del njegovih "delovnih hipotez", saj bi imelo to "obsežne negativne posledice".

V tem smislu je bil do tistih, ki banalizirajo grško vrnitev k drahmi, zelo kritičen. S tem se je obregnil ob nemškega gospodarskega ministra Philipa Röslerja, ki je minuli teden ocenil, da možnost "izstopa Grčije iz območja evra že dolgo ni strašna".

"Tisti, ki nameravajo probleme evrskega območja rešiti z izključitvijo Grčije oz. tako, da to državo prepustijo njeni usodi, niso dognali pravih vzrokov krize," je prepričan Juncker.

Se pa strinja, da si morajo Atene v prvi vrsti pomagati same. "Ne želim zmanjšati pomena problemov, ki si jih je ustvarila Grčija. Ta država mora še naprej kazati konkretne rezultate," je povedal.

Ameriški finančni minister danes z nemškim kolegom in predsednikom ECB

Ameriški finančni minister Timothy Geithner bo danes na kratkem obisku v Nemčiji na pogovorih o svetovni finančni krizi in težavah evrskega območja. Na nemškem otoku Sylt v Severnem morju se bo sestal z nemškim kolegom Wolfgangom Schäublejem, ki tam počitnikuje, v Frankfurtu pa s predsednikom Evropske centralne banke Mariom Draghijem.

Po napovedih bodo srednje teme pogovorov gospodarski položaj ZDA, Evrope in sveta ter težave evrskega območja.

Geithner je minuli teden pred odborom za finance predstavniškega doma kongresa dejal, da recesija v območju evra škoduje gospodarski rasti po vsem svetu, tudi v ZDA.

Gospodarska rast največjega gospodarstva na svetu se upočasnjuje. Poleg tega imajo ZDA velike težave z javnimi financami. Pritisk na območje evra se medtem stopnjuje, pa ne le na ranljive države članice, kot sta Španija in Italija, temveč tudi na najmočnejše.

Bonitetna agencija Moody's je pred dnevi spremenila obete za oceno dolgoročnega dolga začasnega sklada za zaščito evra (EFSF) iz stabilnih v negativne. Bonitetna ocena EFSF, ki je trenutno najvišja, torej Aaa, bi se tako lahko v prihodnje znižala. Še pred tem pa je bonitetna hiša znižala obete za oceno dolgoročnega dolga Nemčije, Nizozemske in Luksemburga.