"Sledimo edini poti, ki lahko Grčiji zagotovi obstanek v območju evra. To skušamo doseči z najmanj možnega žrtvovanja. Ukrepe bomo imeli pripravljene avgusta," je danes po poročanju nemške tiskovne agencije dpa dejal tiskovni predstavnik grške vlade Simos Kedikoglou.

Do njegove napovedi je prišlo, potem ko grškim koalicijskim partnerjem, ki jih vodi premier Antonis Samaras, v ponedeljek ni uspelo skleniti novega varčevalnega načrta. Se je pa koalicija v ponedeljek strinjala glede splošne državne strategije, med drugim, da bi bilo treba zaprositi za dveletno podaljšanje programa reform in varčevalnih ukrepov.

Koalicijski zavezniki naj bi po navedbah medijev soglašali glede večine ukrepov, premišljevali pa naj bi še o znižanju plač in pokojnin, s čimer naj bi privarčevali 1,5 milijarde evrov. Poleg tega bi lahko zvišali upokojitveno starost s 65 na 67 let.

Grški mediji pišejo še, da so med ukrepi znižanje raznih ugodnostih iz državne blagajne, znižanje zgornjih meja pri izjemah za davke in odpuščanje pogodbeno zaposlenih v javnem sektorju.

Vlada še vedno dela na izboru varčevalnih ukrepov

Finančni minister Janis Sturnaras je novinarjem povedal, da vlada še vedno dela na izboru varčevalnih ukrepov.

V kabinetu grškega predsednika vlade so medtem pojasnili, da se je Samaras danes znova sestal s predstavniki Evropske komisije, Evropske centralne banke (ECB) in Mednarodnega denarnega sklada (IMF) oz. trojke. Ti naj bi se danes srečali tudi s Samarasovim koalicijskim partnerjem Evangelosom Venizelosom, ki je na čelu socialistične stranke Pasok.

Trojka, ki se je v grško prestolnico vrnila minuli torek, bo tam ostala vse do končnega oblikovanja paketa in pri tem tudi pomagala.

Grčija trenutno črpa sredstva že iz drugega programa pomoči s strani mednarodnih partneric in IMF, potrjenega konec februarja letos. Skupaj naj bi prejela okoli 240 milijard evrov, zasebni upniki pa so ji poleg tega odpisali za več kot 100 milijard evrov dolgov.

Če država ne bo prejela nove tranše posojila, vredne 31,5 milijarde evrov, ne bo imela sredstev za servisiranje javnega dolga, zmanjkalo pa ji bo tudi denarja za izplačilo plač in pokojnin.