Jezijo jih tudi absurdi, ko v nekaterih lekarnah še naprej brez doplačila dobijo glukometer (merilec sladkorja) posameznega proizvajalca, ne pa tudi lističev, ki sodijo k aparatu in jih ne morejo prosto zamenjevati. Na zdravstveni blagajni opažajo, da glavna težava zdaj ni več ne v ravnanju lekarn ne v proizvajalcih medicinsko-tehničnih pripomočkov, saj so oboji pristali na znižanje marž oziroma cen, ampak v veletrgovcih, ki vztrajajo pri starih dobičkih.

Dogovor z veletrgovci

"Ponudba" izdelkov, ki so na voljo brez doplačil, se je skrčila po znižanju cenovnega standarda (najvišje vsote, ki jo je zdravstvena blagajna še pripravljena odšteti za izdelek) z interventno zakonodajo. Trg teh izdelkov se je vmes umiril, a ne povsem. Danes se bodo, da bi razrešili zaplet, z veletrgovci in drugimi akterji sestali predstavniki ministrstva za zdravje. "Lekarne in specializirane prodajalne ugotavljajo, da nekateri veletrgovci vztrajajo pri svojih maržah. Ker pod takšnimi pogoji niso pripravljene nabavljati od veletrgovcev, sta lahko namesto prejšnjih petih brez doplačil na voljo le še dva izdelka. Bolnik lahko izdelke brez doplačil sicer še vedno dobi v kakšni drugi lekarni ali prodajalni, kjer so se z dobavitelji uspešneje dogovarjali, a je dodatna pot breme, zlasti če gre za starejšega človeka. Veletrgovci so res delniške družbe in niso pogodbeni partnerji zdravstvene blagajne, a si vseeno prizadevamo za dogovor z njimi. Pričakujemo, da bodo tudi oni glede na finančno situacijo prevzeli del varčevanja v zdravstvu. Na račun zdravstva so imeli do zdaj precej dobička," ugotavlja Drago Perkič, vodja oddelka za medicinsko-tehnične pripomočke na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS).

Nekatere lekarne so bolnikom doplačila zaračunavale neupravičeno, torej še preden so nabor izdelkov brez doplačil skrčile prek sprememb pogodbe z ZZZS. Doslej so prejeli dvanajst zahtev za povračilo neupravičenih doplačil medicinsko-tehničnih pripomočkov, v šestih primerih pa so se izkazale za upravičene, je povedal Perkič. Kateri lističi so brez doplačil trenutno na voljo v posamezni lekarni, lahko sladkorni bolniki preverijo na spletni strani ZZZS (www.zzzs.si). Tam lahko preverijo tudi seznam plenic za bolnike z inkontinenco, ki so po novem na voljo brez doplačil. Tudi v tem primeru se je število "zastonj" izdelkov z znižanjem cenovnih standardov skrčilo, a je zamenjava plenic za bolnike lažja kot pri lističih za merjenje glukoze v krvi.

"Prosti čas potrebujejo zase, ne za letanje po lekarnah"

"Ni prav, da sladkorni bolniki zaradi marž veletrgovcev doplačujejo za lističe. Dogovoriti se je treba tako, da znižanje cenovnih standardov bolnikov ne bo obremenjevalo z dodatnimi stroški ali potmi. Tudi če bi lističe za glukometer bolnik brez doplačil dobil v kakšni drugi lekarni kot pa najbližji, je dodatna pot zanj obremenitev. Bolnik potrebuje prosti čas za svoje zdravje, ne pa za letanje od lekarne do lekarne," je opozorila Duša Hlade Zore, predsednica Zveze društev bolnikov z osteoporozo in zastopnica pacientovih pravic. Vsi v verigi, tudi veletrgovci, bi morali po njenem prevzeti svoj del pri varčevanju. Kot zastopnica pacientovih pravic je sicer že pred uveljavitvijo interventne zakonodaje občasno prejela pritožbe bolnikov, ki jih je jezilo, da morajo v eni lekarni za plenice, ki jim najbolj ustrezajo, doplačati, v drugi pa ne. Po njeni oceni bi bilo smiselno, da bi izbiro izdelkov brez doplačil v lekarnah poenotili, saj danes nad tem ni pregleda. Hlade-Zoretova je prepričana, da ni "prav nobene potrebe, da bolnik iz Ljubljane hodi na Vrhniko ali obratno, da bi dobil izdelke brez doplačila."