"Navdušen sem. Prejmite naše milostne zahvale," se je državam, ki so v tajnem glasovanju podprle sprejetje Cerkve Kristusovega rojstva na omenjeni seznam, zahvaljeval palestinski zunanji minister Rijad Al Malki. Za predlog palestinskih oblasti je na odboru za svetovno kulturno dediščino Unesca glasovalo 13 od 21 držav članic. Prav toliko glasov so Palestinci potrebovali, da je njihov predlog uspel. Dve državi sta se vzdržali, 6 pa jih je glasovalo proti. Cerkev Kristusovega rojstva se je tako pridružila okoli 900 krajem, ki so se od leta 1972 že znašli na spisku svetovne kulturne dediščine.

Cerkev Kristusovega rojstva je bila zgrajena v 4. stoletju. Postavljena je nad votlino, kjer se je po cerkvenem izročilu rodil Jezus Kristus. Vsako leto jo obišče okoli dva milijona romarjev. Preživela je številne vojne in plenilske pohode. Toda zdaj nujno potrebuje popravilo. Predvsem njena streha je v slabem stanju. Palestinske oblasti, ki na zasedenem Zahodnem bregu izvajajo omejeno samoupravo, vsega potrebnega denarja za obnovo ne premorejo. Zbrati jim je uspelo zgolj tri milijone dolarjev, kar pa še zdaleč ne bo zadostovalo. Z uvrstitvijo na seznam Unescove kulturne dediščine zdaj upajo na dodatna sredstva za obnovo iz Unescovega sklada.

"Živimo pod okupacijo. Betlehem je obdan z zidom. Gospodarsko gledano nismo svobodni. Potrebujemo Unescovo pomoč," je povedal župan Betlehema George Saade. Izrael vpisu Cerkve Kristusovega rojstva na seznam svetovne kulturne dediščine ni nasprotoval. Je pa bil nezadovoljen zaradi nujnega postopka, s pomočjo katerega so jo Palestinci uvrstili nanj. Palestinske oblasti so namreč pojasnjevale, da je cerkev ogrožena zaradi nadaljevanja izraelske okupacije, izraelskega zidu in bližnjih judovskih naseljencev. Po mnenju Izraela Palestincem nihče ni preprečeval, da bi cerkev popravili. Hiter postopek za vpis na seznam kulturne dediščine so razumeli zgolj kot nov poskus Palestincev, da "nadaljujejo enostranska prizadevanja za razglasitev državnosti".

"Palestinsko ljudstvo slavi to odločitev kot trenutek nacionalnega ponosa. Z njo smo dobili potrditev naše bogate in edinstvene kulturne dediščine ter identitete," je bila nad odločitvijo Unesca vzhičena ena od pomembnih članic PLO Hanan Ašravi. Palestinci nameravajo zdaj na Unescov seznam kulturne dediščine umestiti še vasi južno od Jeruzalema, katerih identiteta naj bi bila ogrožena zaradi bližnjega izraelskega ločitvenega zidu.