V Gangwonu je bil tudi Srečko Medven, predsednik organizacijskega odbora pokala Vitranc, član izvršilnega odbora Smučarske zveze Slovenije in vnovič predsednik kluba 5 (prek kratkim je dobil triletni mandat), najelitnejših organizatorjev alpskih smučarskih tekem svetovnega pokala. Hočeš nočeš je bil kot Slovenec v Južni Koreji udeležen v dejanjih Tomaža Lovšeta, saj tudi mednarodna alpska smučarska druščina ni mogla verjeti, kaj se je dogajalo v oddaljenih krajih.

V kakšni vlogi ste bili prisotni na kongresu FIS v Južni Koreji?

Kot član organizacijskega odbora pokala Vitranc sem odpotoval v prvi vlogi ščitit interese največje slovenske alpske smučarske prireditve. Moja druga vloga je bila, da sem bil prisoten kot predsednik kluba 5. Udeležil sem se tudi nekaterih sestankov, ki so bili zanimivi za nas.

Kako kot eden izmed 13 članov izvršilnega odbora SZS komentirate dejstvo, da se smučarska zveza po odstopu Lovšeta ni uradno odzvala na dogajanje v Gangwonu?

Da ne bi v javnosti krožila stališča posameznikov, smo se odločili, da damo izjavo po seji IO. Datum je bil določen že pred odhodom v Južno Korejo. Osebno se bolj zavzemam za stališče, da bi bila današnja seja odprta za javnost, saj bi si lahko le na takšen način natočili čistega vina. In mislim, da je prav to tisto, kar v tem trenutku potrebujemo.

Kako ste kot Slovenec z ugledno funkcijo v mednarodnih krogih v Južni Koreji doživeli kandidaturo Planice za SP 2017?

Čeprav nisem bil član delegacije Planice, sem se seveda s Slovenci ves čas družil. Naj povem, da je Planica svojo kandidaturo predstavila na izjemni ravni, na katero so lahko vsi ponosni. Dodaten vložek sta prispevala ambasadorja kandidature Petra Majdič in Franci Petek. Kot veste, ima 15 članov predsedstva FIS glasovalno pravico. Ti ne glasujejo vedno po kvalitetnih merilih kandidata, temveč tudi po drugih. Lahko vam povem, da je bilo razočaranje ljudi v predsedstvu FIS veliko, ko so začele prihajati na dan podrobnosti o dogajanju v Smučarski zvezi Slovenije. Pestro je bilo predvsem v sredo in četrtek. In dejstvo, da sta imela tako predsednik FIS Gian-Franco Kasper kot Janez Kocijančič ob sebi najmanj enega varnostnika, pove o vsem skupaj veliko.

In kakšno je vaše mnenje o vsem skupaj?

V Južni Koreji sem bil na svojem šestem kongresu FIS in lahko vam zatrdim, da česa podobnega še nisem doživel. Vsi v vrhu alpskega dela svetovnega pokala so me spraševali, kaj se dogaja pri nas, saj niso mogli verjeti, kaj se je dogajalo. Če pogledate glasovanje v prvem in drugem krogu, je jasno, da je imela Planica v boju z Lahtijem velike možnosti za organizacijo prvenstva leta 2017. Nedvomno je delovanje Tomaža Lovšeta Planici škodilo, tako da je izgubila še kaj tistih glasov, ki bi jih sicer zanesljivo dobila.

Ali to po vašem mnenju pomeni, da bo Planica zapečatena tudi v prihodnje, ali se bo vse skupaj pozabilo?

Upam in mislim, da bo šlo vse skupaj počasi v pozabo. Tudi zato, ker je predsednik s svoje funkcije odstopil brez odlašanja. To je bilo za mnoge olajšanje. Je pa seveda nemogoče z gotovostjo trditi, kako hitro bo šlo vse skupaj iz glav članov predsedstva FIS. Po mojem mnenju bi Planica naredila napako, če ne bi šla znova v kandidaturo za organizacijo svetovnega prvenstva leta 2019.

Kaj pa vloga Janeza Kocijančiča, ki je bil v Gangwonu vnovič izbran v predsedstvo FIS? Je res on kriv za Lovšetove izpade?

Da ima Slovenija svojega predstavnika v predsedstvu FIS, je za slovensko smučanje zelo dobro. Kocijančič je izjemno cenjen v druščini FIS. Ko je bil denimo pokal Vitranc v krizi zaradi sedežnic, je pomagala njegova dobra beseda. Kocijančičeva beseda je sprožila, da se je vse skupaj končalo bolje, kot bi se lahko. In takšne stvari so izjemno pomembne. Zato s strani Lovšeta napad na Kocijančiča ni bil produktiven ali pozitiven.

Bi lahko rekli nedopusten?

Lahko. Vsekakor se to tam ne bi smelo zgoditi. Izvršilni odbor smučarske zveze je dal predlog, da Kocijančiča predlagamo v predsedstvo FIS, zato Lovše ni imel pristojnosti, da mu je grozil, da ga smučarska zveza ne bo predlagala kot kandidata, če Planica ne dobi kandidature za SP 2017.

Kaj pričakujete na današnji seji IO SZS?

Po vsem, kar se je nepričakovano dogajalo v Južni Koreji, me ne bi presenetilo nič. Naj poudarim, da izvršilni odbor SZS nima pristojnosti, da sprejme odstop predsednika. Tega ima skupščina, ki bo 21. junija.