Dejali ste, da je v evropskem gospodarskem območju odprtih 1,2 milijona delovnih mest. Sliši se veliko, koliko pa je dejansko priložnosti?

Ta prosta delovna mesta so objavljena na portalu EURES, kjer so objavljena samo delovna mesta javnih zavodov za zaposlovanje, ti pa predstavljajo samo 30 odstotkov vseh razpisanih prostih delovnih mest. Torej to niso vsa prosta mesta v Evropski uniji in prav tako ne vsa delovna mesta, namenjena tujcem. So pa vsi oglasi, v katerih delodajalci iščejo tujce, označeni z modro zastavico.

Kakšni so trendi pri zaposlovanju Slovencev v tujini?

V krizi se je, razumljivo, zmanjšalo povpraševanje delodajalcev po zaposlovanju tujcev, tako iz tretjih držav kot iz Evropske unije, se pa je v zadnjih dveh letih, še zlasti lani, močno povečalo povpraševanje iskalcev zaposlitve po možnostih zaposlovanja v Evropski uniji.

Nekoliko se je spremenila tudi struktura iskalcev zaposlitve za delo v tujini. Prej so k nam po informacije hodili predvsem mladi, čeprav so se manj odločali za to, zdaj, v času krize, pa se na nas obračajo tudi starejši z različnih področij, ne samo višje izobraženi. Ti so pripravljeni iti v tujino, predvsem v Avstrijo. Pri starejših in tistih z nižjo stopnjo izobrazbe pa je največji problem, da ne govorijo tujih jezikov. Če želiš iskati zaposlitev v tujini, moraš poznati vsaj en tuji jezik, vsaj angleščino, za njihov domači jezik pa pričakujejo, da se ga tudi naučiš čim prej.

Katere države poleg sosednjih so za Slovence najbolj zanimive?

Najbolj Nemčija, ki je pred dobrim letom odprla svoj trg dela in zanj niso več potrebna delovna dovoljenja, in Anglija, predvsem zaradi znanja angleščine. Sprašujejo pa tudi po možnostih zaposlovanja izven evropskih meja, v Avstraliji, Novi Zelandiji, Kanadi in ZDA. Vendar v svetovnem merilu ni nekega omrežja, ki bi tako kot v Evropi ponujalo sistematično pomoč in informacije o možnostih zaposlitve. Obstajajo pa spletne strani, na katerih lahko zainteresirani najdejo prosta delovna mesta v teh deželah.

Vi pa jim pri tem ne morete pomagati?

Ne, ker tujih delodajalcev ne poznamo, moramo pa skrbeti za varnost. Za objavljene informacije ne moremo odgovarjati in človek gre v tujino na lastno odgovornost. Če nimaš kontaktov, ne moreš nikjer preveriti, kaj se za prostim delovnim mestom skriva. Taki iskalci zaposlitve morajo biti pazljivi, saj denimo delodajalec, včasih ponuja zaposlitev, potem pa kot pogoj postavi plačilo nekaj tisoč evrov za izobraževanje. Prav tako je tudi v drugih državah problem delo na črno, navadno pa poznajo tudi več vrst zaposlitvenih pogodb, zato je zelo pomembno vedeti, kaj ta pogodba vsebuje - ali so zajeti prispevki, zdravstveno zavarovanje in podobno. Zaradi tega je dobro poznati tudi nacionalno delovno zakonodajo.

Kateri so v Evropski uniji najbolj iskani poklici?

Največ je povpraševanja na celotnem področju zdravstva in računalništva, zelo aktualni so tehnični poklici, v nekaterih državah so zelo iskani poklici na področju kovinarstva, na primer varilci. Je pa povsod preveč mladih z družboslovnimi poklici.

Bi bilo torej smiselno omejiti vpis na te fakultete?

Ne na silo, saj ima ne nazadnje vsak posameznik pravico do izbire. Bi pa bilo treba zaznavati, kaj se in se bo dogajalo na trgu ter prilagajati šolski sistem pričakovanim potrebam.