Avtoriteta za skrbništvo

Matjaž Ogorevc je bil svojčas avtoriteta za področje skrbništva, o čemer je predaval po vsej Sloveniji, a je pri svojem delu očitno krepko presegel pristojnosti v razmerju do svojih varovancev, večinoma duševnih bolnikov, ki jim je bil postavljen za skrbnika. Ko je postal njihov skrbnik, je namreč dobil pooblastila za upravljanje njihovih premoženjskih pravic. Nato je varovance spravil v različne zdravstvene in oskrbovalne ustanove, njihova stanovanja oddajal ali celo prodal, najemnine in kupnine pa spravljal v svoj žep. Na tak način se je dokopal do več deset tisoč evrov neupravičene premoženjske koristi, mu je očitalo tožilstvo.

Obtoženi je očitke na svoj račun zavračal, češ da je bila oskrba njegovih varovancev v različnih ustanovah precej draga, zato je bil edini način za poravnavo stroškov oddaja ali prodaja njihovih nepremičnin. Ogorevc je vztrajal, da je vse počel samo zato, da bi pomagal svojim varovancem, a s svojim zagovorom sodišča ni prepričal. Med drugim zato, ker je tožilstvo dokazalo, da obtoženec stroškov oskrbe v varstvenem zavodu za najmanj enega od svojih varovancev, Ludvika P., ni plačeval iz njegovega premoženja, kot je trdil sam, pač pa je vsaj dve leti te stroške pokrivala ljubljanska občina. V tem času je namreč občina za oskrbo Ogorevčevega varovanca plačala kar okoli 14.000 evrov. Poleg tega je socialni delavec brez vednosti Ludvika P. oziroma njegovih bližnjih prodal varovančevo stanovanje, s čimer je pridobil 36.000 evrov protipravne premoženjske koristi.

"Spravljal" najemnine in kupnine

Po ugotovitvah sodišča je bilo podobno tudi v drugih primerih. Stanovanje Rozalije P. je oddajal, najemnino pa spravljal v svoj žep in jo s tem oškodoval za najmanj 3500 evrov. Kot skrbnik je enako ravnal tudi v primeru Vladimirja M., le da je v njegovem primeru zase "zadržal" okoli 3300 evrov, ki jih je zaslužil z oddajanjem varovančevega stanovanja. Še bolj pogolten je bil v primeru Slavka Š., čigar stanovanje na Kongresnem trgu v Ljubljani je skušal prodati, čeprav mu je center za socialno delo že pred tem preklical skrbniško pooblastilo, ker so razkrili njegove nečednosti. Stanovanje je prodajal za 280.000 evrov in mu ga je skoraj uspelo prodati, saj mu je kupec že nakazal del denarja, okoli 24.000 evrov, vendar so mu namero še pravočasno preprečili. Predplačilo, šlo je za okoli 6600 evrov, je Ogorevc prejel še v enem primeru, ko je skušal brez njegove vednosti prodati stanovanje varovanca Tomislava P.

Sodišče je Matjaža Ogorevca v vseh omenjenih primerih spoznalo za krivega in ga obsodilo na enotno kazen tri leta in devet mesecev zapora, večino varovancev z njihovimi premoženjskopravnimi zahtevki pa napotilo na pot pravde. Eno od stanovanj bo moral Ogorevc vrniti neposredno lastniku, medtem ko bo moral po odločitvi sodišča večini oškodovancev vrniti tudi nezakonito prisvojen denar od najemnin.