Prireditev je med Celjani vzbudila pomisleke tudi zato, ker so jo ustanovitelji društva pripravili ravno na dan, ki je za Celje zgodovinsko pomemben. Enajstega aprila 1941 je namreč v mesto vkorakala nemška vojska, hkrati pa je ta dan tudi občinski praznik. Sinoči zato v Celju ni bila samo kulturna prireditev kulturnega društva Celje ob Savinji, temveč tudi osrednja občinska proslava s podelitvijo najvišjih občinskih priznanj.

"Sploh nisem razmišljal o tem, da je ravno na ta dan v Celje vkorakala nemška vojska. Če bi se spomnil na to, bi zagotovo izbral kateri koli drug datum. Prisežem, da je bilo res tako in da v ozadju ne gre za provokacijo," je včeraj dejal predsednik društva Andrej Ajdič. Povedal je, da so društvo ustanovili z namenom, da bi združili ljudi, ki živijo na Celjskem in imajo nemške korenine, hkrati pa pritegnili tudi tiste, ki se želijo naučiti ali osvežiti znanje nemškega jezika.

"Naša misija je razbliniti negativni miselni vzorec o nemški narodnosti v Sloveniji. Glede Koroškega Heimatdienstsa pa moram pojasniti, da je precej spremenil svoje stališče. Tudi njihov predsednik dr. Josef Feldner je precej omehčal stališče do kočljivih dogodkov, ki so se dogajali od leta sedemdeset naprej. Smo člani nemško govoreče skupnosti v Sloveniji, ki nima nobenega namena, da bi se šla nemški nacionalizem", je še dejal Ajdič.

Kljub njegovim zagotovilom, da gre torej zgolj za združevanje ljudi, ki imajo radi nemški jezik, pa je nekoliko ironično, da so kulturni program pripravili v Celjskem domu, medtem ko je občina svoj praznik praznovala v Narodnem domu. Med drugo svetovno vojno je bil namreč Celjski dom stalno zbirališče Nemcev, medtem ko so se zavedni Slovenci združevali v Narodnem domu.

"Tudi to je zgolj naključje," je pristavil Ajdič. "Društvo smo ustanovili že januarja lani, vendar nismo imeli svojih prostorov. Pred kratkim nam je celjska občina ponudila prostore v Celjskem domu, zato smo se tudi odločili, da bomo ta večer vzeli v najem še dvorano in organizirali slovesnost. Nič slabega nismo imeli v mislih. Mi nismo nacionalisti. Če bi prihajalo do kakšnih sporov, bi takoj zaprl društvo. Zato je bolje, da na te datume in na vse, kar se je dogajalo, pogledamo z druge strani. Obrnimo vse skupaj v sožitje in boljšo prihodnost."