Zelišča dajo jedem ne samo dober okus, ampak nam zato, ker vsebujejo tudi eterična olja, pomagajo laže prebaviti marsikatero jed. Poglejmo nekaj najosnovnejših zelišč, brez katerih ne more dobra gospodinja.

Bazilika

Bazilika je vsestranska začimba, ki pa jo moramo varčno uporabljati. Sodi k mesnim jedem, enolončnicam, solatam in zelenjavi. Ujema se z okusom rožmarina in žajblja ter je primerna tudi za dietno kuhinjo, kjer sta na primer paprika ali poper prepovedana. Okusna je sveža in posušena, gojimo jo lahko tudi na okenski polici.

Koper

Zeliščno maslo, solate (na primer kumarična in krompirjeva), vložena ali sveža zelenjava in ribe dobijo s koprom še posebej prijetno aromo. Liste in stebla lahko tudi zamrznete, semena pa posušite ali skupaj z listi vložite v kis. Kot lončnica uspeva na sončnem prostoru.

Rožmarin

Rožmarinovi lističi dajejo gobam, krompirjevim jedem, solatam, omakam in mesnim jedem sredozemske kuhinje značilen okus. Rožmarin uporabljajte varčno. Za zalogo lahko lističe, ki so podobni iglicam, posušite. Gojite ga lahko tudi na okenski polici.

Timijan

Uporabljamo ga predvsem pri mesnih jedeh. Tudi popečeni krompir postane s timijanom bolj pikanten. Ta začimba je nepogrešljiv del sredozemske kuhinje. Liste in poganjke lahko posušite ali zamrznete. Primerni so tudi za vlaganje v olje in kis. Timijan lahko gojite na sončni okenski polici.

Šetraj

Prijetno aromatičen in močan vonj se prilega različnih jedem iz stročnic. Drobno nasekljan je začimba za popečen krompir, gobje jedi, majoneze, zeliščne omake, ribe in zeleno solato. Hranimo ga posušenega ali globoko zamrznjenega, uspeva pa povsod na toplem, lahko tudi na okenski polici.

Origano

Origano je klasična začimba za pice, toda tudi testenine (špageti, tortelini ali kaneloni) dobijo z njim prijetnejši okus. Poleg tega se prilega tudi riževi solati, paradižnikom, jajčevcem in bučkam. Vršičke trgamo pred cvetenjem. Lahko jih posušimo ali zamrznemo. Kot lončnica uspeva na sončnem prostoru.

Luštrek

Močen vonj te rastline nas spominja na znano začimbo, zato ni presenetljivo, da luštreku nekateri rečejo tudi "maggijevo zelišče". Že nekaj listkov da solatam, mesnim in ribjim jedem prijetno aromatičen okus. Uporabljamo ga svežega, posušenega ali zamrznjenega. Uspeva tudi na okenski polici.

Žajbelj

Žajbelj lahko uporabljate pri perutnini, mesu in divjačini pa tudi pri zeliščnem maslu in jedeh iz skute. Aroma se najbolj razvije v vroči maščobi. Liste lahko za zalogo posušite ali zamrznete. Kot lončnica žajbelj uspeva na sončnem prostoru ali okenski polici.