Pličanič je na novinarski konferenci po današnji seji vlade dejal, da je vlada naredila vse, da bi bili varčevalni ukrepi, ki jih predlaga, čim bolj enakomerno razporejeni med celotno prebivalstvo. Poudaril je, da se vlada želi pogajati in dogovoriti s sindikati glede teh ukrepov, zato jih poziva, naj namesto, da napovedujejo stavko, raje predlagajo druge ukrepe, če jim vladni predlogi niso všeč. Cilj vseh, tako vlade kot sindikatov, bi po mnenju Pličaniča moral biti, da pomagajo k boljši finančni sliki te države.

Priznava sicer, da so "razne ideje" že "padale", vendar pa vsaj v pogajanjih do vsebinskih pogovorov sploh še niso prišli, saj so v torek, ko so se pogajalske skupine sindikatov javnega sektorja in vlade prvič usedle za pogajalsko mizo, razpravljali predvsem o poslovniku, torej o načinu, na katerega bodo tekla pogajanja.

Pličanič je dodal, da se je vladna stran pripravljena pogovarjati tudi o ukrepih, ki jih sindikati predlagajo za dohodkovno stran proračuna. Pri tem pa je povedal, da ima tudi vlada pripravljen paket ukrepov, ki bi okrepili dohodkovno stran proračuna, a so najprej v javnost prišli z varčevalnimi ukrepi, s katerimi želijo privarčevati 800 milijonov evrov.

Soglasno zavrnili varčevalne ukrepe

Člani glavnega odbora Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) so soglasno zavrnili vladne varčevalne ukrepe in se preimenovali v stavkovni odbor. Članstvo se bo o splošni stavki, ki naj bi se začela 18. aprila, izrekalo med 2. in 11. aprilom. Kot je dejal glavni tajnik sindikata Branimir Štrukelj, je glavni odbor enoznačno zavrnil ukrepe, ki jih predlaga vlada. Nasprotujejo zniževanju kakovosti javnega šolstva in ne bodo pristali na znižanje plač.

Foto: Luka Cjuha

Po Štrukljevih besedah so prizadeti nad tem, kako jih obravnava vlada, ki jih "razume kot parazite, kot porabo, finančni strošek in ne kot ljudi, državljanke in državljane, ki veliko prispevajo za skupno dobro v državi". Sprašujejo se tudi, zakaj je potreben tako drastičen poseg v javno šolstvo, ki po Štrukljevih besedah velja za eno najboljših v Evropi, kar potrjujejo tudi mednarodni rezultati.

"Zakaj tako drastično poseči v to, kar je dobro, ni jasno," je pri tem dejal Štrukelj. Kot pa je dodal, je koalicija v svojo pogodbo zapisala, da bo spodbujala ustanavljanje zasebnih šol. Šolskega ministra zato sprašujejo, ali zniževanje kakovosti javnega šolstva pomeni pravzaprav pripravljanje prostora za to, da bi ustanovili več zasebnih šol, kjer bi lahko kapitalsko-politična elite izšolala svoje otroke in kamor bi odšli najboljši učitelji.

Na cesti do 3000 zaposlenih

Po prvih izračunih Sviz, ki ima 40.000 članic in članov, bi uresničitev vseh vladnih ukrepov pomenila, da bi na cesti ostalo tudi do 3000 zaposlenih v vrtcih in šolah. Zato po Štrukljevih besedah zahtevajo tudi odgovor, kako si lahko država privošči tako veliko izgubo "pameti, izkušenj, ljudi, ki znajo in so pripravljeni delati". Stavko v Sviz napovedujejo tudi v dogovoru z drugimi sindikati Konfederacije sindikatov javnega sektorja, pravi Štrukelj, ki je tudi predsednik konfederacije. Ta ima skupno 74.000 članov.

Na današnji poziv Pličaniča, naj na popoldanskem nadaljevanju pogajanj podajo svoje predloge, pa Štrukelj pojasnjuje, da ponujajo pogovore o podaljšanju zamrznitve plač do konca leta in so se v tem času pripravljeni pogovarjati tudi o drugih ukrepih, ki pa morajo biti pravični. Zdaj pa v vseh ukrepih, ki jih je predlagala vlada, ni niti enega, ki bi zadeval desetino najbolje plačanih v Sloveniji, je še opozoril.

Grožnja z referendumom

Predsedstvo ZSSS, ki predstavlja 23 sindikatov javnega in zasebnega sektorja, je na izredni seji sprejelo sklep, da bodo v primeru sprejetja predlaganih varčevalnih ukrepov uporabili pravico do referenduma. Predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušan Semolič je pojasnil, da je predsedstvo mnenja, da gredo mnogi s strani vlade predlagani varčevalni ukrepi v napačno smer. Ponovil je, da bodo prizadeli upokojence, mlade, delavce in brezposelne, medtem ko se najbogatejšega sloja ne bodo dotaknili.

Foto: Luka Cjuha

Prepričan je, da se reševanje proračunskih težav ne sme začeti in končati le pri izdatkih in rušenju socialne države, temveč bi se morala razprava začeti pri prihodkih. Skladno s tem je Semolič vlado pozval, naj predlagane sporne ukrepe umakne in jih nadomesti s takšnimi, ki bodo zagotovili večje prilive v proračun. Če v vladi ne bo prevladal razum in ne bo upoštevala njihovih pozivov ter bodo šli ukrepi tudi čez sito DZ, bo ZSSS po njegovih besedah izkoristil pravico do referenduma.

Odzivi na Štrukljev poziv

Izvršni odbor Policijskega sindikata Slovenije pa je za ponedeljek sklical stavkovni odbor sindikata. Njegovim članom bo namreč predlagal formalno potrditev pridružitve k splošni stavki v javnem sektorju, so danes sporočili iz sindikata. S tem so se tudi odzvali na sredin javni poziv predsednika Konfederacije sindikatov javnega sektorja Štruklja vsem sindikatom v javnem sektorju po pridružitvi k splošni stavki javnega sektorja. Poleg ZSSS se je za priključitev k splošni stavki danes že odločil Sindikat delavcev v zdravstveni negi Slovenije.

Predsednik Sindikata policistov Slovenije Zoran Petrovič in predsednik Policijskega sindikata Slovenije Radivoj Uroševič pa sta povedala, da sta oba sindikata za ponedeljek in torek sklicala stavkovne odbore, kjer se bosta uskladila. Po besedah Petroviča se bo njegov sindikat pridružil vsaki stavkovni aktivnosti, ki bo v njihovem interesu.

"Par dni težkega usklajevanja"

Vlada in sindikati javnega sektorja nadaljujejo pogajanja o predlaganih varčevalnih ukrepih vlade. Danes naj bi že začeli s pogovori o vsebini, a sindikati ostajajo skeptični. Po besedah vodje pogajalske skupine dela sindikatov Draga Ščernjaviča jih čaka "par dni težkega usklajevanja", hkrati pa tečejo tudi aktivnosti glede morebitne skupne stavke.

Kot je pred začetkom pogajanj medijem dejal Ščernjavič, se bodo aktivnosti glede morebitne skupne stavke "kmalu povezale v eno točko". V primeru, da stavka ne bo pomagala in bo državni zbor ukrepe sprejel brez uskladitve s socialnimi partnerji, bi bil eden od naslednjih ukrepov lahko tudi presoja ustavnega sodišča, Ščernjavič pa ne izključuje niti referenduma.

Drago Ščernjavič. (Foto: Bojan Velikonja)

Pojasnil je, da so sindikati danes že dobili vladne predloge za spremembe aneksa h kolektivni pogodbi, zakona o interventnih ukrepih ter spremembe in dopolnitve poslovnika. Zato bo šlo po njegovih ocenah gotovo za "par dni težkega usklajevanja". Vlada pa pri teh predlogih ni nič popustila, le glede na dogovor v prvem krogu pogajanj je razvrstila in umestila konkretne številke ter cilje predlaganih ukrepov.

"Neizterjan dolg različnih subjektov v Sloveniji znaša kar okoli nekaj milijard"

Ščernjavič se je odzval tudi na poziv ministra za javno upravo in pravosodje Senka Pličaniča naj na pogajanjih sindikati podajo svoje predloge. Kot je dejal, so sindikati "zelo konkretne" predloge vladi dali že 20. februarja, v zdaj predlaganih varčevalnih ukrepih pa da sploh niso zajeta pomembna področja. Po njegovih besedah so takrat sindikati "zelo natančno in s številkami" opredelili, kje se lahko privarčuje na odhodkovni strani in kaj naj se dela na prihodkovni strani. "Odziva do danes ni bilo," je poudaril in ob tem pozval Pličaniča, naj si te predloge prebere.

Predsednik Sindikata carinikov Slovenije Dušan Miščevič je izpostavil, da vsi ti ukrepi ne bi bili potrebni, če bi se uspelo "nekaj narediti" na področju neizterjanega dolga različnih subjektov v Sloveniji, saj da ta dolg po nekaterih ocenah znaša "kar okoli nekaj milijard". Vzroki za to so po njegovem mnenju na strani države.

Dušan Miščevič. (Foto: Jaka Adamič)

Kot pravi Miščevič, bi država morala začeti funkcionirati, vendar pa "se reže v aparat", ki naj bi pognal državo, zato je ta zdesetkan. Ob tem je tudi on skeptičen glede tega, ali bo sploh dovolj časa za usklajevanje, ker meni, da je za tako obsežno tematiko premalo časa. Že prvi krog pogajanj je bil po njegovih besedah povsem proceduralne narave in je trajal nekaj ur, pa kljub temu niso prišli do konkretnega dogovora. Eden od njihovih predlogov vladi je, da naj pove, kako bo zadeve uredila na prihodkovni strani, je še povedal.

Preberite še:

- Janševa vlada kadruje še naprej

- Kateri so varčevalni ukrepi v javnem sektorju?

- Vlada začela postopek ratifikacije fiskalnega pakta

- Jezni tako stari kot mladi, s kritiko ni skoparil niti Türk