Ta mladinski roman uredniki primerjajo z romani Janje Vidmar, ki se ravno tako loteva tegob in lepot odraščanja, le da Mlinar ni tako neposreden in poulično slengovski, ampak je bolj stvaren. Mladostnika Špela in Borut imata mnogo težav: Špela kadi marihuano, Borut se prenajeda, na sceni pa so tudi trije razposajeni sošolci, ki ustanovijo skrivno društvo Zaščitniki; varujejo tiste sošolce, ki so se pustili zvabiti preprodajalcem mamil. Z njihovo pomočjo policija polovi preprodajalce, Borut in Špela pa najdeta izhod iz krize.

Dobili smo tudi dve prevodni deli Christine Nöstlinger, slovite avstrijske pisateljice, ki jo prištevajo med deseterico najboljših mladinskih pisateljev na svetu, je tudi dobitnica Andersenove nagrade. Pri nas je izšlo že nekaj njenih del, vedno pa opisuje stiske otrok v sodobnem svetu; odraščanje, odnosi med vrstniki ali med otroki in starši - pri tem pa ji uspeva, da je izjemno duhovita. Prva nova knjiga nosi naslov Franceve detektivske zgodbe in glavni junak Franc ima že osemnajst knjig o svojih dogodivščinah; v zbirki Vigred je to že enajsta. Tokrat je Franc detektiv, kajti njegova najboljša prijateljica Gabi si kar naprej izmišlja nove konjičke, v katerih mora Franc sodelovati. Ko oropajo banko, je Gabi prepričana, da je prepoznala storilca. Prevod je delo Lučke Jenčič, nagajive ilustracije pa delo Erharda Dietla. Capasta Loreta je ena zadnjih knjig v nizu te odlične mladinske pisateljice, kjer je tematika bolj resnobna. Loreta je hči hipijevskih staršev, ki še vedno nočejo odrasti: tako odrašča po svoje, predvsem pa "moteče" v sicer urejeni soseski urejenih družin. Sosed jih prijavi, socialna služba pa nato Loreto premesti v rejniško družino. Prevajalka Ana Grmek je povedala, da knjiga odpira toliko etičnih in moralnih vprašanj, da kar kliče po debati oziroma skupnem branju z odraslimi.

Zaspanka je pesniška zbirka za najmlajše avtorice Vanje Tajnšek, ki jo je izdala založba Hart, tenkočutno ilustrirala Mojca Fo, prodajno pa bo za knjigo skrbela Celjska Mohorjeva. Zbirka pesmi in ugank je spisana ritmično, poučno, zabavno in nežno. Avtorica pravi, da bodo pesmice pregnale strahove, posušile kakšno solzico in povedale otrokom, da je tema pravzaprav ena čisto fina reč. Sabina Buchwald pa je avtorica slikanice z obsežnejšim tekstom z naslovom Filo in Zofija (ilustracije Marija Prelog). Slikanica je primerna za otroke med petim in enajstim letom, pripoveduje pa zgodbo o mačku Filu in muci Zofiji, ki cele dneve preživljata pred računalnikom, še hrano si naročita prek interneta. Slikanica z zabavnimi dogodivščinami je, kot pravijo pri založbi, tudi vzgojna.