V letošnjem obrambnem proračunu je predvidenih za okoli 2,5 odstotka manj sredstev kot v lanskoletnem, varčevanje pa bodo najbolj občutili zaposleni v vojski, ki državo v primerjavi z evropskim povprečjem stanejo precej več.

Načrt krčenja stroškov v obrambnem proračunu predvideva za okoli 30 odstotkov manj osebja, tako vojaškega kot civilnega, cilj pa naj bi dosegli v desetih letih. Vojska se bo morala zadovoljiti tudi "le" z 90 in ne s 131 novimi lovci F-35, ki pa jo bodo še vedno stali več kot 10 milijard evrov. Obrambni minister Giampaolo Di Paola, ki ima sicer za seboj dolga leta službovanja v Natu, pravi, da jim ob skromnih sredstvih, ki jih imajo na razpolago za vojsko, ne preostane nič drugega kot vojsko prilagoditi realnosti. Če je zdaj v vojski zaposlenih 183.000 vojakov in še 30.000 nevojaškega osebja, naj bi jih bilo čez deset let 43.000 manj.

Obrambo rešujejo druga ministrstva

Italija za obrambo namenja precej manjši delež bruto domačega proizvoda (BDP) kot v povprečju Evropska unija, okoli 0,9 odstotka BDP, medtem ko evropsko povprečje znaša 1,6 odstotka BDP, je parlamentarcem včeraj pojasnjeval Di Paola. Najbolj problematično pa je po njegovih ocenah dejstvo, da Italija znatno več namenja za plače in druge z zaposlitvijo povezane stroške vojakov kot pa za investicije in operacije. Če gre v Uniji za osebje okoli polovica obrambnih proračunov, v Italiji ta delež dosega že 70 odstotkov in se vztrajno povečuje že več let. S kršenjem števila zaposlenih bodo skušali ta delež znižati pod 60 odstotkov.

Po podatkih, objavljenih na spletnih straneh italijanskega ministrstva za obrambo, bo njihov proračun letos znašal okoli 20 milijard evrov, od česar gre za osebje več kot 15 milijard evrov, preostalo pa za investicije in druge izdatke. K temu je po dostopnih podatkih sicer treba prišteti še nekaj milijard evrov, ki jih za obrambne namene država prispeva iz proračunov drugih ministrstev, na primer za nekatere stroške mirovnih misij in investicije v infrastrukturo.

Tudi zaradi razdrobljenosti obrambnih sredstev je mogoče v različnih virih najti precej različne podatke o deležu BDP, ki ga za vojsko namenja Italija. Po podatkih stockholmskega mednarodnega inštituta za mirovne raziskave Sipri je Italija v zadnjih letih v povprečju za obrambo namenjala okoli 1,8 odstotka BDP oziroma okoli 25 milijard evrov. Po podatkih enega od italijanskih raziskovalnih inštitutov, ki spremlja stroške za obrambo, izdatki predstavljajo okoli 1,3 odstotka BDP. Po tej oceni je Italija med obrambno varčnejšimi državami EU.