Maribor V okviru Mednarodnega festivala Choregie aka Choregie se bo danes predstavila Jovana Popić s performativno glasovno inštalacijo Kdo bi si mislil, da sneg pada.

Na osnovi ideje, da lahko znotraj ene osebnosti obstaja več identitet hkrati, Jovana Popić pokaže, da so identitete povezane, vendar ni nujno, da te povezave tudi vidimo. Po avtoričinih besedah smo dandanes prisiljeni, da sebe definiramo na novo: "Tako stalno iščemo načine, da bi sami sebe definirali bolje, da bi poiskali izvor ali bistvo v tem, ko poskušamo spoznati, kdo pravzaprav smo in kaj iščemo. V nasprotju s takšnim iskanjem bistva pa mnogi namenoma ustvarijo identiteto, da bi dosegli določeno stopnjo socialnega ali ekonomskega uspeha. S tem iznajdejo podobo sebe, ki je osnovana na družbeno razumljivih in sprejetih znamenjih, ki na primer predstavljajo moč in nadzor." Po njenem mnenju taki posamezniki pripadajo svetu, kjer so "like" a Virgin, in ne "a real Virgin". To je svet Madonne, ki danes predstavlja simbol "družbe ustvarjenih podob", medtem ko se stalno igra s svojimi identitetami. Drugi pol tovrstnega ustvarjanja identitet pa je po avtoričinem mnenju Morton Feldman, ki je bil v primerjavi z Madonno pristen umetnik in jasen mislec. "V svojem življenju je skušal biti on sam, brez velikih skrbi, kaj bodo drugi mislili o njem".

V instalaciji Kdo bi si mislil, da sneg pada, se Jovana Popić ukvarja z vprašanjem identitet obeh skupin - gledano površinsko, je oblika predstave neke vrste smešen, burlesken umetniški performans, pod površino pa prikazuje mnoge identitete obeh skupin in raziskuje povezave med skupinami iskalcev. Poleg Jovane Popić pri snovanju glasovne instalacije sodelujejo še Ansambel !Kebataola!: Ula Šegula, Zvezdana Novaković, Mojca Potrč, pevke Carmina Slovenica in pevke skupine Prime: Sergeja Pavalec, Nina Hanžič in Staša Gostenčnik. nr