V četrtek zvečer je ameriški senat z veliko večino potrdil proračun za obrambo (662 milijard dolarjev), z njim pa tudi določilo, da se s teroristi ukvarjajo zgolj vojaška sodišča in preiskovalci. Zakon, ki ga je potrdil senat s 93 glasovi za in s 7 proti, mora še na usklajevanje v predstavniški dom. Toda zaradi republikanske večine je možnost, da bi ustregli Beli hiši, tam še manjša. Kot poročajo viri, predsednik Obama tudi po četrtkovem glasovanju v senatu ne namerava umakniti veta.

Proti politikirepublikanskih jastrebov

Čeprav predsedniku ZDA omogoča, da od vojaških oblasti zahteva predajo posameznih teroristov civilnim oblastem, pa nova dikcija deset let starega zakona civilni administraciji praktično odreka možnost, da bi preiskovali proti članom Al Kaide. Kot vemo, so bili vsi poskusi, da bi zapornikom vojaškega oporišča Guantanamo sodila civilna sodišča, zaman. "V zakonu skušamo vpeljati jasnost, postati mora sredstvo, ki ga zahtevamo že deset let. To je priložnost, da se dokončno opredelimo o problemu, ki je nastopil z 11. septembrom. Smo v vojni ali se borimo proti kriminalu?" je v razpravi pred glasovanjem dejal senator Lindsey Graham, republikanec iz Južne Karoline, ki je podprl novo inačico zakona. Za razliko od predsednika Busha Obama, odkar je v Beli hiši, ne uporablja izraza "vojna proti terorizmu". Čeprav je na začetku leta podaljšal protiteroristično zakonodajo, ki jo je vpeljal njegov predhodnik, je predsednik Obama sprejel nekaj odločitev, s katerimi je poskušal omejiti ukrepe, ki so iz ZDA naredili deželo izrednega stanja. Tako je oktobra skoraj neopazno naročil revizijo vladnega gradiva za protiteroristično urjenje, ki je v preteklosti ves islam enačilo s terorizmom.

Postopek, ki še poteka, je v nasprotju s politiko jastrebov republikanske stranke. A ne zgolj republikancev. Predlagatelj nove dikcije zakona je bil tudi demokrat Carl Levin, senator iz Michigana, ki v senatu predseduje odboru za oborožene sile. Skupaj z Johnom McCainom, senatorjem iz Arizone, ki ga je predsednik Obama porazil na volitvah leta 2008, je Levin odločno branil interese jastrebov ter ni popustil niti pod pritiski Bele hiše. Čeprav je nihal med predsednikom, svojo stranko in republikanci, naj bi se v prid novega zakona odločil zaradi naraščajočega nasprotja med izvršilno in zakonodajno oblastjo. Predsednik Obama je v zadnjih tednih nekajkrat zelo ostro napadel kongres, ki blokira vse pobude Bele hiše. Korupcija in neučinkovitost kongresa sta na očeh 90 odstotkom Američanov, ki ne odobravajo delo njihovega najpomembnejšega zakonodajnega telesa.

Senat popustil le v eni točki

Tudi Leon Panetta, ameriški minister za obrambo, se je zaman pogajal z odborom za oborožene sile v senatu. Šef Pentagona je kongresnike opozarjal, da novi zakon službi FBI in podobnim preiskovalnim službam onemogoča dostop do informacij, ki so temeljnega pomena za nacionalno varnost.

Senat je Beli hiši popustil zgolj pri eni točki. Civilne oblasti, tako pravi zakon, lahko preiskujejo zgolj domače teroriste. Toda gre zgolj za tiste terorizma osumljene državljane, ki so bili ali bodo zajeti na ameriškem ozemlju. Vsi ostali, pa četudi jih morajo zajeti v tujini, imajo status vojnih ujetnikov, trdi zakon.

Zvezna administracija poziva, da je novo določilo v nasprotju z napori, da bi med obveščevalnimi, vojaškimi in ostalimi varnostnimi silami omogočili normalen pretok in izmenjavo informacij. Brez te koordinacije uboja bin Ladna ne bi bilo mogoče izpeljati, trdijo v Beli hiši.